Prezident Klaus podepsal rozpočet v přímém přenosu
27.12.2009 11:36 Aktualizováno 27.12. 12:10
Prezident Václav Klaus ukončil své váhání s podepsáním zákona o státním rozpočtu pro příští rok nevšedně: normu podepsal před televizními kamerami během diskusního pořadu Partie.
V zákoně nyní ještě chybí podpis premiéra, avšak i tak rozpočet pro rok 2010 ode dneška platí.
"Rozpočet jsem potajmu nepodepsal na Štědrý večer, na Boží hod ani na Štěpána, ale já mám pro vás malé překvapení. Já jsem ochoten ho podepsat teď, před vašimi diváky," řekl prezident moderátorovi pořadu. Poté tři verze klíčového zákona skutečně podepsal.
PSALI JSME: Klaus: ODS selhala při schvalování rozpočtu
Rozpočet počítá s rekordním schodkem 163 miliard korun. Příjmy mají být zhruba 1,022 bilionu a výdaje 1,185 bilionu korun. Klaus rozpočet kvůli vysokému deficitu kritizoval. "Považuji deficit za strašně špatný, být ministrem financí nebo předsedou vlády, nikdy bych takový nedopustil," zopakoval těsně před podpisem. Zároveň upozornil, že například Spojené státy mají více než dvojnásobný schodek v přepočtu k hrubému domácímu produktu.
Podle Klause udělala chybu už Topolánkova vláda, když loni na podzim počítala s letošním rozpočtovým schodkem jen ve výši 38 miliard. Ve skutečnosti bude letošní deficit mnohem vyšší. "Rozpočet byl naplánován špatně," uvedl prezident.
"Ze strany prezidenta republiky je to především výraz ústavní korektnosti a politického realismu," komentoval Klausův nedělní krok lídr ČSSD Jiří Paroubek.
Hospodářství mírně poroste
Klaus věří, že se příští rok česká ekonomika mírně zvedne, hospodářské problémy však přetrvají. Ekonomika podle hlavy státu letos klesne o 4 až 4,5 procenta a příští rok poroste, předpokládá prezident. "Potíže bude mít stát se svým hospodařením, se svým rozpočtem, jak ho stabilizovat," řekl Klaus. Podle něj ani růst ekonomiky s sebou prozatím nepřinese větší množství pracovních míst.
Klaus rovněž hovořil o dopadech ekonomické krize a vyzdvihl to, že si stát dosud ponechal coby platidlo korunu, která dopady krize zmírňuje. "My máme tuto věc, a byla by to strašná chyba, kdybychom se jí zbavili," řekl prezident o národní měně. Podle Klause není s přijetím eura kam spěchat. "Ty země střední a východní Evropy, které to udělaly, na to teď doplácejí daleko více," domnívá se Klaus.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.