Přežije <span>dohoda o Fischerovi</span> alespoň den? Lidovci nevědí

Domácí
6. 4. 2009 15:00
Alexandr Vondra a Cyril Svoboda po zasedání vlády v demisi.
Alexandr Vondra a Cyril Svoboda po zasedání vlády v demisi.

Alexandr Vondra a Cyril Svoboda po zasedání vlády v demisi.KDU-ČSL, ODS a zelení posoudí dohodu, kterou v noci dojednali jejich šéfové s ČSSD. Smlouvu o smlouvě, podle níž by měl vzniknout překlenovací kabinet v čele s šéfem statistiků Janem Fischerem, může krachnout. Lidovci stále chtějí, aby vláda v demisi dokončila předsednictví.

"Vedeme velmi otevřenou debatu o tom, jak dál. Včerejší dohoda byla jen předběžná. Jde nám o to, aby vláda dokončila předsednictví," potvrdil výhrady lidovců po jednání předsednictva, po kterém následuje širší vedení strany, místopředseda Roman Línek.

Premiér a KSČ? Nevítáme to

Podle něj je to nejpřirozenější cesta. "Nedokážu si představit někoho, kdo si najednou půjde sednout na ministerstvo a bude měsíc řídit něco, co se připravovalo dva roky. Nechat vládu o měsíc déle by Česku udrželo tvář. Všechno ostatní jsou jen horší řešení," dodal.

Osoba navrženého premiéra Jana Fischera lidovcům nevadí. Dokonce ani jeho předlistopadové působení v KSČ. "Není to nic, co by KDU-ČSL vítala. Na druhou stranu v situaci, která tady nastala, je řešení Mirka Topolánka pro nás akceptovatelné. Stejně jako byl akceptovatelný pan Tošovský před deseti lety," řekl na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ Línek.

Svoboda: Vláda by měla být politická

Lidovecký ministr Cyril Svoboda už dopoledne uvedl, že se nejprve měly vyčerpat všechny politické možnosti. "Na začátku tohoto volebního období byly dvě možnosti: ODS, KDU-ČSL a zelení a ODS, KDU-ČSL, ČSSD. Teď nevolám po tom, aby byla nějaká změna, jen chci říct, že vláda má být politická a nést odpovědnost," prohlásil Svoboda.  

Ten je taky zastáncem toho, že by vláda měla zemi řídit alespoň do konce předsednictví. "Nejdu na jednání s klackem, ale jak jsem sondoval náladu v KDU-ČSL, diskutovat se o tom bude," prorokoval Svoboda odpolední atmosféru. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ jsou lidovci rozděleni napůl. Někteří odmítají podpořit včera dojednanou dohodu a chtějí, aby současná vládní sestava pracovala alespoň do konce června.

ČTĚTE TAKÉ: Nabídku jsem nečekal, říká překlenovací premiér Fischer
                        Koalice a ČSSD se dohodly. Premiérem má být Fischer

Vláda má být politická a nést odpovědnost, prohlásil Svoboda.Bouřlivou debatu uvnitř jednotlivých stran očekává i prezident Václav Klaus. "V principu jsem s dohodou spokojený. Nechci předem říkat definitivní závěry, protože nepochybně strany se s tím budou dnes vracet do svých politických grémií a tam různí radikálové, nespokojení, že se na ně při dohodě zapomnělo, ji mohou brzdit a narušovat," velmi opatrně komentuje Klaus. 

Minulý týden se lidovecké vedení usneslo, že upřednostňuje dotažení evropského předsednictví vládou v demisi a vznik nové vlády na dosavadním půdorysu s tolerancí ČSSD.

Politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého míní, že od lidovců je to pokus získat více. "Každá strana chce vytěžit z takové situace co nejvíc. Pokud se dohodly ODS a ČSSD, i když lidovce ze hry zcela nevyřadily, mohou požadovat větší ústupky. Je to hra a oni se pokouší si pro sebe vytvořit větší hřiště," řekl Šaradín.

ČTĚTE TAKÉ: Klaus: Fischer? Znám. Toto jméno mě nenapadlo

Stejně jako lidovci budou o noční dohodě jednat také občanští demokraté. Výkonná rada ODS se sejde v pražském Karlíně v sedm hodin, předsednictvo zelených svolalo jednání až na jednadvacátou hodinu.

Foto: Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ