Příliv lidí z ABL je velmi neobvyklý, přiznal premiér
18.07.2010 13:35 Aktualizováno 18.07. 14:49
Lidé z jedné firmy, bezpečnostní agentury ABL, se dostali do vedení několika ministerstev pod hlavičkou Věcí veřejných. Ani premiér Petr Nečas to nepovažuje za běžnou věc. Přiznal to v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Koaličního partnera však hájil, ale zároveň zdůraznil, že každé zneužití moci dané těmito vysokými pozicemi bude tvrdě potrestáno.
Křeslo ministra dopravy, ministra školství, náměstků šéfů obou zmíněných resortů a navíc pozici náměstka ministra vnitra, to všechno obsadili bývalí vysocí pracovníci bezpečnostní agentury ABL. "Vláda tak přichází o důvěryhodnost na samém počátku," míní lídr sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. "Nebudu se tvářit, že je to normální. Je to velmi neobvyklé," připustil premiér a předseda ODS Petr Nečas.
ČTĚTE TAKÉ: Bártův bratr koupil podíl v ABL, státní zakázky neodmítá
"Byl jsem ale zástupci Věcí veřejných ubezpečen, že nedojde k žádnému konfliktu zájmů. Musím vycházet z principu koaliční důvěry," uvedl premiér. "Pokud ovšem některý ministr nebude zvládat své úkoly, nebude plnit koaliční program a nebude mít důvěru okolí, měla by daná strana nasadit jiného člověka," zdůraznil. Neměla by se tedy opakovat další "aféra Čunek".
Kauza Jiřího Čunka, který byl před třemi lety obviněn z korupce, ale přesto se držel ve vládě, podle Nečase i díky vydírání ze strany lidovců, byla prý pro nynějšího premiéra velkým poučením. "Myslím si sice, že ta obvinění byla neoprávněná, ale celá ta situace tehdejší vládu nesmírně poškodila," míní. Kdyby se něco podobného opakovalo, neváhal by a takového problematického člena vlády se zbavil. "Je nezbytné jednat podle vzoru padni, komu padni," naznačil.
Opozici však ujištění, že ABL se nebude ucházet o státní zakázky resortů ovládaných Věcmi veřejnými, nestačí. "Pokud se třeba ukáže, že tito podivní náměstci kradou, bude za to odpovědný premiér," prohlásil Sobotka. Nečas však kolegy z koalice hájil. "Věci veřejné jsou nová strana, takže nemají zásobník lidí, kteří by se osvědčili například ve veřejné správě. A chápu, že ministr chce mít na pozici náměstka člověka, kterého zná a kterému důvěřuje," řekl.
Zvýhodnění hypoték asi skončí
Staronový ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že by chtěl zrušit daňové zvýhodnění hypoték. A premiér Petr Nečas naznačil, že by nebyl zcela proti. "Proč by mělo být zvýhodněno vlastnické bydlení oproti nájemnímu," poznamenal. Spíše než pouhé zrušení výhod pro zájemce o hypotéku by však navrhoval jednotný daňový bonus pro všechny zájemce o bydlení. "Dovedu si představit nějakou univerzální položku pro podporu bydlení," míní. Podobný univerzální bonus by také podle něj mohl nahradit a tím zjednodušit systém zaměstnaneckých benefitů, tedy stravenek a dalších výhod.
K TÉMATU: Kalousek chce zrušit daňové zvýhodnění hypoték
Nečas rovněž v Otázkách Václava Moravce potvrdil, že by měl do konce září vzniknout nezávislý poradní tým odborníků - Národní rozpočtová rada vlády. Ta bude mít na starosti posuzování dopadu zákonů na rozpočet. "Kolik bude mít členů, to je otázka dalších jednání. Podle mě by jich mělo být sedm až devět," doplnil s tím, že účast v radě nabídl také sociálním demokratům. Ti však něco takového striktně odmítají. "Je důležité oddělit roli vlády a opozice. Proto jsme odmítli kuriózní nabídku, abychom měli své náměstky na ministerstvech. A roli opozice bychom porušili i účastí v této radě," sdělil prozatímní šéf ČSSD Sobotka.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.