Sněmovna hladce přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a zvýšila mateřskou na loňskou úroveň. Poslanci schválili bez větších debat rovněž kontroverzní protikorupční balíček a předlohu ČSSD zelených o omezení lobbování.
Přijetí všech zákonů ale není jisté, stejně jako poslanci se k nim musí postavit senátoři a podepsat prezident. ODS odmítla o sporných normách debatovat. Jednalo se podle podle ní o "předvolební taškařici" sociální demokracie.
ČTĚTE TAKÉ: Poslední schůze ve sněmovně, dojde na obstrukce?
Dnešek měl být podle původních předpokladů posledním jednacím dnem poslanců před sněmovními volbami. Na návrh ČSSD si ale členové dolní komory odhlasovali přerušení schůze do čtvrtka příští týden. Budou tedy jednat ještě den před volbami. Sociální demokraté chtějí, aby sněmovna rozhodla o jejich návrhu na přímou volbu prezidenta a Klausově vetu zákona, který zvyšuje podíl biopaliv v pohonných hmotách. Dnes novelu projednat kvůli legislativním lhůtám nemohli.
Mateřská se bude od června vyplácet opět ve výši 70 procent vyměřovacího základu místo současných 60 procent. Všem matkám bude také doplacen rozdíl mezi nižší a vyšší dávkou za předešlé měsíce. Novela také znovu zavádí proplacení prvních tří dnů ošetřovného. Změny budou stát zhruba dvě miliardy korun. Nehlasovali pro ně poslanci ODS a TOP 09.
Protikorupční balíček ministra vnitra a pražského volebního lídra ČSSD Martina Peciny upravuje instituty korunního svědka a protikorupčního agenta. Rozšiřuje výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy. Zachovává rovněž pravomoci policie zjišťovat údaje o placení daní. ODS pokládá předlohu za propolicejní a doufá, že narazí v pravicovém Senátu.
"Senátoři s tím naloží poměrně razantně," řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Pokud by předlohu vetovali, nebo vrátili, takzvaně by s ohledem na sněmovní volby spadla pod stůl a neplatila by. Pecina věří, že se ji podaří prosadit. Senátoři se podle něho musí zodpovídat voličům a hlasovat proti pro ně bude složité.
Do Senátu míří se stejnou předpovědí ODS o jeho osudu i zákon regulující lobbing. "Tento zákon lobbisty vůbec neodkloní od legislativního procesu. To, co je navrženo, napsali lobbisti sami," uvedla místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
Poslanci také přehlasovali také senátní veto zahrádkářského zákona, který tuto činnost vnímá jako obecně prospěšnou. Klaus ve sněmovně neuspěl s vetem novely, podle které budou do obchodu s emisními povolenkami zahrnuti rovněž letečtí dopravci a teplárny budou dostávat část z nich zadarmo.
K podpisu prezidenta poslanci poslali novelu, podle které budou moci být policisté na stadionech při rizikových utkáních. Schválili ji v senátním znění - to obsahuje ustanovení, podle kterého budou obce dostávat poplatky ze všech herních zařízení na jejich území, a nikoli jen z hracích automatů jako nyní. Na Klausův případný podpis čeká i Senátem vrácená novela o veřejných zakázkách, kterou sněmovna schválila se změnami z horní komory.
Poslanci naopak připravili Senát o právo dostávat od České národní banky zprávu o dohledu nad finančním trhem, budou ji dostávat jen oni. Zákon, který má upravit fungování centrální banky po zatím neurčeném termínu vstupu Česka do eurozóny a který jim vrátila horní komora, nyní dostane k podpisu prezident. Sněmovna dnes také schválila vládní novelu o obecně prospěšných společnostech.
Foto: ČTK, Tomáš Nosil