Řápková ujišťovala straníky, že má titul právem
02.11.2009 16:30 Původní zpráva
Ústecká dvojka na kandidátce ODS Ivana Řápková s předstihem ujišťovala své spolustraníky, že svůj právnický titul získala poprávu. Problém nehrozí ani dalšímu občanskému demokratovi Marku Bendovi, který v pondělí připustil, že jeho doktorská práce neměla všechny náležitosti. Sám z postu šéfa ústavně právního výboru odstupovat nehodlá. Studium je soukromá věc, míní.
Oba přední politici ODS čelí podezření, že získali právnický titul na plzeňské univerzitě ne zcela řádným způsobem. Zatímco "právník" JUDr. Benda neměl v pořádku rigorózní práci, "právnička" Mgr. Řápková získala zápočty i zkoušku z trestního práva podivným způsobem.
Benda zůstane, věří mu
"Žádná politická gesta dělat nebudu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec Marek Benda. "Nevidím důvod, proč bych měl opustit křeslo šéfa ústavně právního výboru. Je to můj osobní problém, problém mých studií," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Doktorskou práci dopracuji, slibuje Benda
Ztratí Řápková titul? Do školy nechodila, ale zkoušku má
Komise prověřila stovku prací, sporná je i Bendova
"Ve vnitrostranickém boji může být použito cokoli," řekl Benda, čímž připustil, že aféry s krátkou rigorózní prací by se mohli chytit jeho kritici z pražské ODS. Benda totiž nemá v Praze dostatečnou podporu, o čemž svědčí až desáté - tedy nevolitelné - místo na kandidátce do Poslanecké sněmovny.
Naopak ho ale podpořili kolegové z ústavně právního výboru. Sesadit ho nehodlají dokonce ani sociální demokraté. "Bylo by v tuhle chvíli laciné ho kritizovat," uvedl poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). "Bude mě zajímat názor odborníků, zda se jedná o práci kvalitní či nekvalitní. Počkám si na něj," dodal.
Podle něj závisí setrvání Bendy v čele ústavně právního výboru především na ODS, která Bendu do funkce předsedy výboru navrhla. "Jde o politickou dohodu a ČSSD nemá důvod do ní zasahovat," podotknul Tejc. ODS Bendovi ale věří. "Marka Bendu znám dvanáct let jako člověka dobře zorientovaného především v ústavněprávních otázkách. Žádné vysvětlení k této kauze po něm chtít nebudu, věřím mu," řekla Eva Dundáčková (ODS). "Je to jeho osobní věc, proto nevidím důvod, proč by na něj měl někdo tlačit, aby odstoupil z čela výboru," dodala.
Řápková. Nedostatek důkazů?
Problém by ale mohla mít primátorka Chomutova Řápková. Kontroverzní politička, která proslula odebíráním sociálních dávek neplatičům a exekucemi, totiž na kandidátce z druhého místa kryje záda místopředsedy Petra Gandaloviče.
"S paní Řápkovou jsem o problému nemluvil, ale dostali jsme od ní již dříve interní dopis, kde nás ujišťuje, že studovala pět let a její titul je v pořádku. Jednotlivé zápočty jsme nerozebírali," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Gandalovič.
Podle něj není pro změnu na kandidátce ODS dostatek důkazů. "Čekám na závěry, které udělá škola. Je to pravomoc fakulty a ministerstva," dodal Gandalovič.
Místopředseda ústavně právního výboru, poslanec za Ústecký kraj, chomutovský zastupitel a právník Jiří Polanský ale míní, že aféra už nyní kandidáty ODS poškozuje. "A pokud by se fakulta vyjádřila, že u získání titulů problém skutečně byl, musela by se ODS zamyslet nad kandidátkou. Taková aféra už nyní neprospívá," míní poslanec.
Lidovci žádají Veseckou o intervenci |
Podle KDU-ČSL by nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká měla ohlídat, aby se kauza na plzeňských právech nezametla pod koberec, když tituly získalo i několik policejních důstojníků. Předseda lidovců Cyril Svoboda míní, že když policie nekoná, pak by vyšetřovat mohlo začít ministerstvo, které by také mělo na univerzitě zavést nucenou správu. "Je nepřijatelné za situace vážného podezření z podvodů a mafiánských praktik, aby se Jiří Pospíšil stal děkanem. Je spjat s fakultou a reprezentuje stranu, kde je nejvíc sběratelů rychlotitulů," řekl Svoboda. |
Foto: Karel Šanda, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.