Sociální demokrat Libor Rouček ostře zkritizoval amerického republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho. Po Romneyho nedávném kontroverzním turné po Evropě a Blízkém východě Rouček poznamenal, že svět si jako nejmocnějšího politika nezaslouží "dalšího Bushe juniora v bleděmodrém". Rouček to napsal v textu zveřejněném na blogu ČSSD.
Multimilionář Romney se na nedávné zahraniční cestě snažil přesvědčit svět, že je osobností s mezinárodním rozměrem a rozhledem. V Británii zpochybnil připravenost Londýna na olympijské hry, čímž popudil britská média i politiky. Palestinci označili za nepřijatelné jeho tvrzení, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele. A nakonec v Polsku označil za "geopolitického nepřítele číslo jedna" Rusku federaci.
"Kamkoli Mitt Romney přijel a promluvil, vzbudil rozpaky nebo rovnou rozhořčení," míní Rouček. Svou jednostranností podle něj kandidát poškodil americké zájmy na Blízkém východě a diskvalifikoval se jako nestranný arbitr případných snah o řešení tamní situace. Romneyho polská návštěva se zase podle Roučka nesla "v duchu starých dobrých stereotypů z doby studené války".
Současný republikánský kandidát se tak podle Roučka s notnou dávkou nostalgie po starých časech drží linie "černobílých schémat", že Izraelci jsou hodní, Palestinci, Rusové a Íránci špatní.
"Říkáte si, jak je jen možné, že by se někdo s tak omezeným vhledem do mezinárodní politiky mohl stát pánem Bílého domu a vést světovou supervelmoc? Budiž vám útěchou, že Romney sbíral během cesty peníze na kampaň a politické body u Židů a polských konzervativců, kterých žije v USA pěkná řádka. Přitom bral londýnskou olympiádu, jeruzalémskou Zeď nářků a Lecha Walesu v Gdaňsku jako pěkné pozadí pro americká média," míní místopředseda EP.
Podle průzkumů ale Romneyho v kampani zatím současný prezident, demokrat Barack Obama těsně poráží. Navrch má například na Floridě, v Pensylvánii a Ohiu, které patří mezi klíčové státy pro úspěch v hlasování.
Obamovi nahrávají i další poznatky z průzkumu, který se uskutečnil v posledním červencovém týdnu. Lidé ho obecně vnímají příznivěji než Romneyho. Mají například pocit, že se více stará o jejich potřeby a problémy. U Romneyho jsou naopak rozdělení v pohledu na jeho zkušenosti ze světa podnikání.