Předseda Ústavního soudu
Rychetský: Justici lze snadno oslabit. Stačí se podívat na V4
27.02.2019 13:21
Na příkladu zemí visegrádské čtyřky (V4) je podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského dobře vidět, jak snadno lze oslabit soudní moc. Stačí začít od hlavy, řekl Rychetský na odborné konferenci v Brně. Bez nezávislého ústavního soudnictví nelze mít nezávislou justici, proto je podle Rychetského nutné pozorně sledovat, komu ústavní soudy vadí a proč.
Situace v Česku zatím podle Rychetského není taková jako v Maďarsku či Polsku. Díky generační obměně je podle něj česká justice nezávislejší, sebevědomější a vzdělanější než před čtvrtstoletím. Je to podle něj i výsledek ochrany nezávislosti ze strany Ústavního soudu. Bohužel ale neexistuje orgán, který by chránil ochránce, podotkl Rychetský.
"Nastanou-li temné časy, bude to Ústavní soud sám, který se bude muset ochránit," uvedl Rychetský. Soud podle něj nesmí opustit hodnoty nezávislosti a nemá se přimknout k žádné názorové, sociální či politické skupině. Chování všech jeho členů také nesmí dát prostor k pochybnostem o důvěryhodnosti.
Rychetský konstatoval, že na soudy v dalších zemích V4 narůstá tlak, aby se měnila zažitá pravidla, dobré mravy i představy o tom, jaké cesty vedou ke kýžené budoucnosti. "Nezávislost soudnictví je lesklá, ale velmi křehká nádoba, kterou není těžké rozbít," míní předseda českého Ústavního soudu. Zmínil opakované změny ústavy v Maďarsku, tlak exekutivy na soudy v Polsku i nynější situaci na Slovensku, kde se politici nedokázali shodnout na obsazení volných míst a soud tam nyní tvoří jen čtyři členové místo 13.
"Sami dlouho sledujeme, co se u našich sousedů odehrává, a není to právě veselá podívaná," uvedl Rychetský. Situaci zasadil do širšího kontextu nárůstu nacionalistických a autoritářských tendencí.
Konsensus v Evropské unii podle Rychetského postupně narušovala finanční krize, migrační vlna a pak referendum o brexitu v Británii. "Piedestal společné evropské evoluce, jehož těžištěm měly být sdílené hodnoty právního státu, se začal drolit. Tato eroze, a je mi to skutečně líto, našla brzy domov právě v zemích střední Evropy," uvedl Rychetský. Politická reprezentace v zemích V4 se podle něj systematicky obrací právě proti ústavnímu soudnictví, ve kterém vidí překážku uskutečnění svých politických představ a reforem.
"Vždy jsem tvrdil, že podobná trajektorie je u nás nepředstavitelná, nebo dokonce nemožná. Byl bych rád, kdyby to platilo stále," řekl předseda Ústavního soudu.
Nezávislost justice je i v Česku v posledních týdnech tématem veřejné debaty, a to hlavně kvůli údajným pokusům hradního kancléře Vratislava Mynáře kontaktovat některé soudce a sdělovat jim názory prezidenta Miloše Zemana. Rychetského řeč se však nesla v obecné rovině, nechtěl prý vynášet žádné interní informace z Joštovy ulice, kde Ústavní soud sídlí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.