Schází se <span>vedení zelených</span>. Co čeká Bursíka?

Domácí
5. 4. 2008 07:00
Martin Bursík, šéf Strany zelených.
Martin Bursík, šéf Strany zelených.

Martin Bursík, šéf Strany zelených.Martina Bursíka čeká před širším vedením Strany zelených, které se dnes sejde v Praze, složité vysvětlování. Česko si totiž v Bukurešti pláclo s USA: radar vyroste v Brdech. A právě ten je u zelených horkým tématem. Zároveň se do vlády v týdnu vrátil "očištěný" šéf lidovců Jiří Čunek, což někteří zelení rovněž těžce rozdýchávali.

Udrží Bursík svou stranu pod kontrolou? Záležet bude hlavně na tom, jestli mu republiková rada požehná ratifikaci smlouvy o brdském radaru. Jenže. Dvě poslankyně, Olga Zubová a Věra Jakubková, šéfovi zelených už v týdnu vzkázaly: s naším ano pro radar nepočítej. Jistý přitom ještě nemá ani hlas kolegy z vlády, ministra školství Ondřeje Lišky. S americkým radarem tak má problém celá polovina poslaneckého klubu strany.

"Zrovna u Lišky bych vsadil na to, že bude držet basu s vládou. Právě pro to, že je to ministr," uklidňuje Bursíka politolog Jan Bureš.

Bursíkova pozice v republikové radě je navíc mnohem slabší, než na jakou je zvyklý z úzkého vedení strany. Připravit se musí třeba na ostrou kritiku "zeleného bojovníka" proti radaru a místopředsedy republikové rady Matěje Stropnického. Ten hned po oznámení výsledků bukurešťského summitu NATO vyhlásil: "Teď je třeba zablokovat ratifikaci smluv."

Vůdkyně odboje části zelených, exministryně Dana Kuchtová.Radar? Nástroj boje mezi Kuchtovou a Bursíkem

Zaútočit na vedení strany může navíc bývalá ministryně školství Dana Kuchtová, neformální vůdkyně Bursíkových odpůrců. Radar je vděčná záminka proto, dát o sobě opět vědět.

"Je to ideální prostor pro sdělení: Vidíte, já reprezentuji ve vedení strany tu vaši skupinu, jsem proti radaru," myslí si Bureš.

Kuchtová by tak mohla získat ještě silnější podporu levicového křídla uvnitř Strany zelených.

Políček za Čunkův návrat

Navíc se tento týden vrátil do vlády Jiří Čunek (KDU-ČSL), proti vůli zelených. A Bursíkovi oponenti si jistě nenechají ujít příležitost, jak svého šéfa upozornit, že návratu lidoveckého šéfa měl zabránit.

"Ze dvou špatných řešení jsme vybrali to méně špatné," přiznal sice Bursík, ale zabránit Čunkovu návratu do ministerského křesla nedokázal.

Jiří Čunek je zpět ve vládě."ODS nám vnutila zpátky Čunka, tak se jí to teď snažme vrátit," mohlo by proto zaznít ze širšího vedení zelených. Stačí si jen vzpomenout, jak se nejmenší straně vládní koalice hned po první prezidentské volbě mstili občanští demokraté. Tehdy jich část nezvedla ruku pro ekologický zákon předložený právě Bursíkem. Na kobereček si rebelující poslance ODS musel zavolat šéf strany a premiér Mirek Topolánek a napodruhé už to vyšlo.

Žádné buď a nebo

Neméně důležité budou také signály z tábora opozičních poslanců. V případě, že "přeběhlíci" Miloš Melčák s Michalem Pohankou budou hlasovat pro radar, si zelení mohou dovolit luxus v podobě jedné nebo dvou rukou, které zůstanou při hlasování o americké základně dole. A výsledek to stejně neohrozí.

"Šéf vlády Topolánek teď už udělá cokoli, aby lidovcům i zeleným vyhověl a získal tak jejich hlasy pro podporu radaru," míní Jan Bureš. Neprohlasování ve sněmovně by totiž významně ohrozilo věrohodnost vládní koalice v očích Spojených států.

"Zelení se nakonec na předsednictvu dohodnou o hlasování pro radar," domnívá se Bureš. Podle něj může jít i o dohodu, která však nebude veřejně řečená. „Jsou si vědomi, že jejich negativní postoj ohrozí jejich setrvání v koalici," dodává.

Foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek, Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ