Loučení předsedy
Schwarzenberg: Jsem zhnusen Zemanem, naše čest je pokálená
28.11.2015 11:22 Aktualizováno 28.11. 12:15
Odstupující předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je zhnusen z postoje prezidenta Miloše Zemana k uprchlíkům. Řekl to po svém projevu na volebním sněmu. Schwarzenberg kritizoval prezidenta za to, že vystupuje s lidmi, kteří podle něj pokračují v práci protektorátního ministra školství a propagandy Emanuela Moravce.
"Dělá to strašně, jsem z toho zhnusen," komentoval Schwarzenberg výroky prezidenta o uprchlících. Dodal, že je strašné, když hlava státu vystupuje na jednom pódiu s lidmi, kteří se dovolávají nikoliv odkazu Tomáše Garrigua Masaryka, ale "pokračují v práci Emanuela Moravce". Moravec byl za druhé světové války ministrem školství a propagandy a aktivně spolupracoval s nacistickým režimem.
Prezident Zeman zastává k přílivu uprchlíků do Evropy jiný postoj než Schwarzenberg. Ve svých vyjádřeních varuje před migrací a islámem. V minulosti například řekl, že uprchlíky do České republiky nikdo nezval. Prohlásil také, že nebudou dodržovat a respektovat naše zákony a zvyklosti.
Minulý týden sklidil Zeman kritiku za to, že během oslav 17. listopadu vystoupil na jednom pódiu s předsedou Bloku proti islámu Martinem Konvičkou, který je obviněn z podněcování nenávisti vůči muslimům za své výroky o muslimech na Facebooku.
Podle Schwarzenberga je migrační krize nekrvavou válkou, s níž se musejí současné generace vypořádat stejně, jako se starší generace musely vyrovnat s nacismem a komunismem. Ve svém projevu zdůraznil, že uprchlíci utíkají před vrahy, a je proto nutné jim pomoci.
V té souvislosti ocenil i práci českých dobrovolníků, kteří pomáhají uprchlíkům na hranicích Srbska, Maďarska, Chorvatska nebo Slovinska. "Zachraňují čest našeho státu, která je některými výroky pokálená," prohlásil bývalý šéf české diplomacie.
Odstupující předseda: Čekají nás tuhé časy
Podle Schwarzenberga stojí před Českou republikou, Evropou i TOP 09 generační výzva, a to obstát v době migrační krize. Přirovnal ji k tomu, jak se předchozí generace musely vyrovnat s nacismem a dobou komunistické vlády.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
V projevu na volební sněmu Schwarzenberg zdůraznil, že je třeba být k uprchlíkům přátelský a vstřícný, protože stát se uprchlíkem může každý. Konstatoval, že 25 let, které uplynuly od roku 1989, bylo "zlatých". Tato doba však skončila.
Za velkého aplausu vstoje Schwarzenberg slíbil, že bude se stranou dále spolupracovat, a požádal o podporu pro svého nástupce Miroslava Kalouska. "Bylo mi mezi vámi vždy dobře. Málokdy jsem viděl tak velkou loajalitu jako v naší straně," uvedl s tím, že TOP 09 prošla vítězstvím i krušnějšími časy. Nyní se podle něj musí s úsměvem postavit nové výzvě. "Nejdůležitější je nebát se," uvedl s odkazem na slova prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Podotkl přitom, že spousta politiků káže strach a nenávist.
Stejnou radu by dal i Kalouskovi, který je podle jeho slov "ostříleným kozákem" prověřeným dvaceti lety střetů v politice. Již dříve uvedl, že TOP 09 projede omlazením a ve vedení zřejmě přibude žen. Nikoho kromě Kalouska však před delegáty jako svého kandidáta do předsednictva nejmenoval.
Schwarzenberg v projevu několikrát zopakoval, že před TOP 09 stojí "tuhé časy". Voliči však podle něj ocení stranu, která stojí pevně na svých kramflecích, bojuje za svobodu, právo a demokracii. "V kritických dobách chtějí voliči stranu, která neváhá, která není jako třtina ve větru, nýbrž stojí na svých zásadách a nabízí řešení, i když to někdy znamená nepříjemnou politiku šetření," uvedl.
Schwarzenberg také řekl, že pro něj nebylo rozhodování o odchodu z čela TOP 09 těžké. Zůstane expertem na zahraniční politiku, a protože nebude mít odpovědnost předsedy, otevře se mu větší prostor pro vyjadřování.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.