Schwarzenberg nařkl <span>Sarkozyho z rasismu</span>

Domácí
28. 8. 2010 10:53
Schwarzenberg kritizuje Sarkozyho vyhošťování Romů.
Schwarzenberg kritizuje Sarkozyho vyhošťování Romů.

Schwarzenberg kritizuje Sarkozyho vyhošťování Romů.Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v souvislosti s vyhošťováním rumunských Romů z Francie nařkl prezidenta Nicolase Sarkozyho z rasistických pohnutek. Od začátku letošního roku Francie repatriovala přes 8300 Romů jako součást bezpečnostní politiky, kterou vyhlásil prezident Sarkozy a která je zaměřena především na imigranty a právě Romy.

Informaci přinesly Lidové noviny. 

"To, jak prezident Sarkozy vyhošťuje rumunské občany, je proti duchu a stanovám EU. Mírně řečeno, když se na to díváte, nelze se ubránit podezření, že v tom hrají roli taky rasistické pohledy," řekl listu Schwarzenberg.

ČTĚTE TAKÉ: Francie vyhostila první Romy zpět do Rumunska
                        Experti OSN kritizují Francii za vyhnání Romů 
                        Rumunský ministr varoval Francouze před rasismem

Paříži by se mělo 6. září uskutečnit ministerské setkání, jehož hlavním tématem bude imigrace, a tedy i problematika deportací bulharských a rumunských Romů, kterým ve Francii vypršelo povolení k pobytu. Řada členských států EU ovšem na zářijovou schůzku nedostala vůbec pozvání. Jednání by se tak mělo obejít nejen bez účasti Rumunska a Bulharska, jichž se problémy s imigrací do značné míry týkají, ale pořadatelé původně nepozvali dokonce ani Belgii, která v současnosti předsedá EU. Pozvánku nedostali ani Češi, zúčastní se naopak Kanada, která právě kvůli romským žadatelům loni Česku zavedla vízovou povinnost.

"Dělat poradu bez zemí, v nichž má tento problém zajisté kořeny, je podivná, mylná myšlenka," uvedl Schwarzenberg. "V Paříži by to nemělo být jednání o nich bez nich," řekl s odkazem na Mnichovskou dohodu z roku 1938 vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. Za velmi netaktickou označil schůzku i premiérův poradce pro lidská práva Roman Joch. "Jako Evropané, kteří trváme na tom, že v rámci Evropy mají mizet bariéry, to můžeme považovat za něco, co není v souladu s ideály evropské jednoty," řekl.

Vyhošťování Romů vyvolalo bouřlivé reakce, znepokojení vyjádřila Evropská komise i Rada Evropy, 18 nezávislých expertů z výboru OSN vyzvalo francouzskou vládu, aby se snažila největší etnickou menšinu v EU integrovat. Zděšení nad repatriacemi vyjádřili evropští socialisté, odsoudil je Vatikán.

Romové, kteří souhlasí s opuštěním Francie, dostávají 300 eur (zhruba 7430 korun) a dalších 100 eur na každé dítě. Jenom ve čtvrtek jich z Paříže a Lyonu odletělo kolem tří stovek.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ