Šéf VV Bárta i detektiv obviněni. Politik vrtí hlavou a relaxuje

Domácí
2. 11. 2013 15:35
Šéf Věcí veřejných Vít Bárta je obviněn.
Šéf Věcí veřejných Vít Bárta je obviněn.

Šéf Věcí veřejných a bývalý ministr dopravy Vít Bárta byl obviněn. Uvedl to bez zdroje deník MF Dnes. Případ souvisí s odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS). Spolu s Bártou byl zadržen i vedoucí odboru analytiky a informatiky protikorupční policie Jan Petržílek, podle deníku je stíhán také. Bárta byl ve čtvrtek odpoledne zadržen, propuštěn byl v pátek večer.

Bárta se k případu nevyjádřil, pouze sdělil, že se ničeho nezákonného nedopustil. "Vzhledem k situaci, která se vyvinula kolem mé osoby, nemohu ke své lítosti nic komentovat, ani se k podstatným záležitostem vyjadřovat, i když jsem se ničeho nezákonného nedopustil. Vzhledem k tlaku, kterému jsem musel v poslední době čelit, jsem se rozhodl v následujících dnech v klidu doplnit své síly a odpočinout si v kruhu rodiny," uvedl Bárta na webu.

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, které loni v březnu zveřejnila MfD a v nichž se oba muži vzájemně oslovují "Mazánku" a "Kolibříku", ukazují Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Deník loni uvedl, že je v roce 2007 pořídila Bezpečnostní informační služba (BIS), z níž o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL (nyní Mark2 Corporation Czech), kterou tehdy vlastnil Bárta.

Z odposlechů například vyplývá, že Janoušek spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice hlavního města. Bém se s lobbistou bavil třeba o obsazování klíčových pozic v pražské Všeobecné zdravotní pojišťovně. To, zda Janouškovy odposlechy skutečně pořídila BIS, prověřuje už rok a půl Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, a to pro podezření z ohrožení utajené informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle některých médií zadržený kriminalista Petržílek pracoval před svým nástupem k protikorupční policii právě pro BIS. Utajovaný svědek pak podle MfD Generální inspekci bezpečnostních sborů, která se na vyšetřování podílí, potvrdil, že Bártovi poskytl nahrávky právě Petržílek. Státní zastupitelství i inspekce však odmítají sdělit jakékoli okolnosti kauzy s odkazem na zákon o ochraně utajovaných informací.

Lidové noviny upozornily na to, že v úterý Petržílek přebíral na setkání k 10. výročí založení protikorupčního útvaru medaili za dobrou práci, ve čtvrtek byl v cele předběžného zadržení.

K zadržení Bárty se vyjádřil také bývalý poslanec Jaroslav Škárka, který s ním stanul před soudem v jiné kauze. Podle něho se v případě, že se potvrdí informace médií, jedná o důkaz "zločinného chování Bárty a potvrzení snah o převzetí moci v ČR prostřednictvím vydírání významných osob nelegálně získanými informacemi".

Osobně prý v minulosti předal policii důkazy o sledování politických konkurentů detektivní kanceláří ABL i o tom, že agentura získávala citlivé údaje z policejních databází. "Vít Bárta se snažil infiltrovat své loajální lidi do všech složek policie, a tak Bártových spolupracovníků nejen na protikorupčním odboru, ale i v čele samotné policie (manipulativně vybraný policejní prezident Petr Lessy) je rozhodně více," dodal v prohlášení Škárka. 

Podle obžaloby dal Bárta tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil. Soud původně uznal Bártu i Škárku vinnými, odvolací senát však rozsudek zrušil.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Eret Petr.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ