Senátoři poslali smlouvu z Lisabonu k soudu
24.04.2008 16:21 Aktualizováno 24.04. 18:20
Senátoři požádali Ústavní soud, aby přezkoumal tzv. lisabonskou smlouvu, která má upravit budoucí fungování EU. Měl by posoudit, zda není v rozporu s českou ústavou. Požadovali to zákonodárci ODS, naopak sociální demokraté a Klub otevřené demokracie chtěli, aby parlament o dokumentu jednal co nejdříve.
Lisabonská smlouva nahradila původní euroústavu, jejíž evropská ratifikace zkrachovala po neúspěšných referendech ve Francii a Nizozemí. Smlouvu musejí postupně schválit jednotlivé členské země; má mimo jiné vymezit nové pravomoci jednotlivých institucí.
V Senátu se nad smlouvu strhla pětihodinová diskuse. Martin Mejstřík označil výroky občanských demokratů za "štěkání nebo kvíkání českých voříšků". Ministr zahraničí a senátor Karel Schwarzenberg zase smlouvu hájil přirovnáním, že s oddálením jejího přijetí je Česko jako ženich, který neplní manželské povinnosti vůči choti (v tomto případě EU).
Překvapivě útočně se k nástupkyni euroústavy vymezili někteří lidovci. Asi nejdramatičtěji vystoupil Josef Kalbáč, podle nějž text ohrožuje českou suverenitu. Jeho kolega a místopředseda horní komory parlamentu Petr Pithart zase uvedl: "Text je nehajitelný, ale musíme ho schválit."
Co je lisabonská smlouva |
Smlouva má místo neschválené euroústavy reformovat instituce EU.
Nově zavádí cosi jako společného ministra zahraničí a prezidenta EU: konkrétně představitele pro zahraničí a bezpečnost, resp. předsedu Evropské rady, který by byl volen na dva a půl roku.
Počet členů Evropského parlamentu snižuje o 34 na 751.
Rozděluje také pravomoci mezi EU a členské státy s možností jejich obousměrného přenosu - tzv. oboustranné flexibility. |
Na počátku dubna o lisabonské smlouvě jednala i sněmovna a po dlouhých debatách prošla prvním čtením. Už tehdy ale politici ODS zdůrazňovali, že by chtěli, aby ji předtím, než bude schválena, přezkoumal Ústavní soud. Mají zato, že některé její části by mohly být v rozporu s českou ústavou.
Ústavní soudci se návrhem budou zabývat na plénu, kterého se účastní všech patnáct členů soudu. Jak dlouho jim to bude trvat, nelze dopředu přesně říct. Nicméně tím, že se občanským demokratům v Senátu podařilo Ústavní soud do ratifikace "vpašovat", prodloužili tím celý proces možná i o několik měsíců.
Je proto pravděpodobné, že Češi budou lisabonskou smlouvu schvalovat až na podzim, tedy jen krátce předtím, než usednou do čela EU. Česká republika bude předsedat Radě EU v prvním pololetí roku 2009.
DÁLE ČTĚTE: Sněmovna nakročila ke schválení lisabonské smlouvy
Foto: Profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.