Šlouf odchází z ČSSD. Její vedení škodí občanům, říká
12.10.2009 15:59 Aktualizováno 12.10. 16:53
Lobbista a blízký spolupracovník bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana Miroslav Šlouf k 31. říjnu opustí sociální demokracii. Zdůvodnil to tím, že postup části vedení ČSSD v době hospodářské krize škodí lidem.
Uvedl, že už nepovažuje ČSSD za alternativu, která může pomáhat řešit hospodářské a politické problémy země, proto se rozhodl pomáhat Miloši Zemanovi budovat nové politické uskupení, Stranu práv občanů.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo je Miroslav Šlouf: vizitka vlivného politika
Z členů stranického vedení, kteří podle něj nesprávně postupují a škodí občanům, Šlouf jmenoval předsedu Jiřího Paroubka, místopředsedy Bohuslava Sobotku a Lubomíra Zaorálka a stranického manažera Jaroslava Tvrdíka. Jejich škodlivý postup považuje za tak očividný, že prý ho nemusí ani zdůvodňovat.
ČTĚTE TAKĚ: CVVM: Volby by vyhrála ČSSD, TOP 09 předstihla KSČM
OBRAZEM: golf na severu, který socialistům nevyšel
Reakce šéfa ČSSD Jiřího Paroubka na sebe nenechala dlouho čekat. "Vítám odchod Miroslava Šloufa z ČSSD. Miroslav Šlouf je symbolem propojení politiky a mafie, zosobněním korupce a klientelismu. Jeho odchod z ČSSD je jasným signálem, že v ČSSD pro takové lidi, kteří mají politiku jako nástroj k osobnímu obohacení, není prostor," napsal Paroubek do oficiálního prohlášení.
Šlouf rovněž připomněl, že s ním od podzimu roku 2006 vede především Paroubek, ale i někteří další členové strany prostřednictvím médií "jakousi polemiku". Obviňování podle Šloufa vyvrcholilo při loňské prezidentské volbě. Šlouf se tehdy postavil na stranu Václava Klause a zpochybnil Jana Švejnara, kterého se zelenými do prezidentské funkce navrhovala ČSSD.
Šloufovi prý vadilo, že Švejnar chtěl přijmout české občanství až po zvolení hlavou státu a že si nepamatoval heslo na prezidentské standartě. Zeman, který se svými přáteli hodlá založit Stranu práv občanů, opustil ČSSD v březnu 2007. Reagoval tak tehdy na trestní oznámení, které na něj bylo podáno v souvislosti s advokátem Zdeňkem Altnerem. Ten vymáhal po sociální demokracii honorář za to, že ČSSD pomohl získat zpět její pražské sídlo Lidový dům. Tehdy Zeman ČTK řekl, že se z několika nezávislých zdrojů dověděl, že trestní oznámení inicioval Paroubek.
Loni pak vzniklo občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana. Iniciátory jeho vzniku byli bývalý ministr průmyslu a obchodu Zemanovy vlády Miroslav Grégr a další členové Zemanova kabinetu včetně tehdejšího premiérova poradce Šloufa. Sdružení si kladlo za cíl návrat Zemana do vysoké politiky. Definitivní rozhodnutí o vzniku Strany práv občanů by mělo padnout na shromáždění členů sdružení, které se bude konat letos 17. října. Nyní má sdružení podle Šloufa více než 600 členů.
Šlouf (1948) působil ve vysoké politice už před listopadem 1989. Od roku 1981 do roku 1992 byl za komunistickou stranu členem parlamentu a v roce 1990 krátce místopředsedou České národní rady. V roce 1996 se zapojil do volební kampaně na severní Moravě a ve Slezsku se Zemanem. Je duchovním otcem volebního autobusu Zemák. Ve vysoké politice byl po Zemanově boku až do roku 2002, kdy po volbách Zeman odešel do politického důchodu.
Foto: Karel Šanda, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.