Do posledních chvíle vyjednával v zákulisí podporu pro vládu Mirka Topolánka. Neuspěl. Náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra porazili při přemlouvání koaličních rebelů Jaroslav Tvrdík a Michal Kraus z ČSSD.
Kdy jste přestal doufat, že vláda pátý pokus o svůj pád ustojí? Kdy se to zlomilo?
Už z konce minulého týdne jsme měli signály, že existuje dohoda mezi Jiřím Paroubkem a rebely. Médii proběhlo, že Jiří Paroubek měl schůzku se čtyřmi lidmi, kteří vládu potopili. Víme, že těch schůzek bylo víc. Aktivní roli v tom sehrál pan Tvrdík. Víme, že se v tom velmi angažoval i bývalý poslanec Michal Kraus ("proslavil se" kakaovou aférou - pozn. red.). Všichni jsme na pád vlády byli připraveni. Udělali jsme všechno, co jsme udělat mohli, abychom se pokusili zabránit destabilizaci naší země.
ČTĚTE TAKÉ: Vše o pádu vlády: krize, vyjednávání, výroky
Co myslíte, že Paroubek rebelům nabídl?
Myslím si o tom své, brzy se to ukáže. O ledasčem svědčí i lidé, kteří byli do toho jednání zapojeni. Je jedno, jestli motivem pro shození vlády byl osobní prospěch, zášť nebo pomsta. Argumenty rebelů z ODS o udajném nedodržování programu se dají snadno vyvrátit. Každá koaliční vláda musí dělat kompromisy, na tom není nic špatného, a je jasné, že po včerejšku každá další vláda prosadí z programu ODS míň, možná nic. Myslí si snad pan Tlustý, že někdo uvěří tomu, že pravicový program bude prosazovat jeho nový parťák Jiří Paroubek?
Proč podle vás padla vláda? Proč zrovna v úterý a na pátý pokus?
To je téměř intimní otázka. Výsledek voleb byl sto na sto a byly tři možnosti: velká koalice, která s lidmi, jako jsou Jiří Paroubek a David Rath, byla pro velkou část ODS nemožná. Nejčestnější tehdy byly nové volby, ale to se ODS nepodařilo prosadit, jen připomínám, že tehdy ODS byla jediná strana, která v parlamentu pro nové volby hlasovala! S třetí možností, tedy s Topolánkovou trojkoaliční vládou vítězů voleb, se sociální demokracie nikdy nesmířila a touží po revanši. Od počátku vyjednávání zaujala ČSSD pozici "buď budeme u vlády, nebo vás čeká konfrontace a nesmiřitelný boj", což se stalo a stále děje. Vláda byla křehká a dojela na stojedničkový princip a známý vydírací potenciál tzv. stoprvního poslance. Kdyby měl kabinet většinu 110 poslanců, byla by situace jiná. Možná dalším důvodem bylo, že vláda začala být úspěšná, což někoho mohlo vylekat.
Tím narážíte na rostoucí preference ODS?
Nejen na preference, ale především na to, že vláda zvládá předsednictví lépe, než se všeobecně čekalo. Zároveň kabinet rychle reagoval na hospodářskou krizi a byl schopen předkládat návrhy a řešení, které pomáhaly a řešily konkrétní problémy zaměstnavatelů, živnostníků, které zachraňují desetitisíce pracovních míst. Troufnu si říct, že tohle se projevuje v růstu preferencí a že to Jiřího Paroubka hodně znervózňuje, že by mohl prohrát třetí volby. Z toho by asi zešílel.
V pondělí večer jste spolu s Mirkem Topolánkem přemlouval vlivné podnikatele, kteří mají blízko ke koaličním rebelům, aby „odpadlíci" vládu podrželi. Myslíte si, že to bylo premiérovo "ponížení u Canossy"?
Ne, nic takového. Na tom nebylo nic ponižujícího. Hlavně jsme jednali s panem Soukupem jako s členem předsednictva nové Demokratické strany zelených. Nabídli jsme této straně, která má po rozstěpení strany zelených zastoupení ve sněmovně (Olga Zubová, Věra Jakubková) velmi gentlemanská a transparentní pravidla hry, písemnou dohodu o toleranci trojkoaliční vlády. Pan premiér se naopak nenechal zatlačit do návrhů, které se dají označit za ponižující nebo vyděračské.
K TÉMATU: Vláda Mirka Topolánka padla. Rebelové ji potopili
To znamená, že Petr Cibulka, který má blízko k rebelům z ODS, na té schůzce nebyl?
Přišli spolu, bavili jsme se jen o toleranci strany paní Zubové. Věřte mi nebo ne, o rebelech ODS nepadla jediná věta.
Říká se, že na kongresu ODS jste hodně zapracoval na znovuzvolení Mirka Topolánka. Podaří se "otci zakladateli" Václavu Klausovi "štípnout" ODS, jak se o tom spekuluje?
Tak předně, já doufám a věřím, že tyto úvahy jsou jen nepodloženou spekulací. Pokud by však na tom něco bylo, jsem si téměř jist, že nepodaří. Jestliže se na kongresu ukázalo, že ODS je téměř jednotná, tak po pádu vlády je naprosto jednotná. Včera se ukázalo, kdo kde stojí. Je jedna ODS a Jiří Paroubek. Nic mezi tím.
A co vaši rebelové, kteří shodili vládu?
To jsou Paroubkovi přeběhlíci. Pro nás to nebylo žádné překvapení. Například "pravicově zásadový" Vlastimil Tlustý za poslední rok velmi často hlasoval v klíčových věcech s ČSSD a s komunisty. To samé Honza Schwippel. Jestli někdo věří, že se podaří vytvořit dvě ODS, tak nepodaří.
Máme tomu rozumět tak, že vliv Václava Klause v ODS slábne?
Nechci se vyjadřovat k Václavu Klausovi. Jen ke své odpovědi dodám: nechce se mi věřit tomu, že by Václav Klaus jako pravicový politik oslaboval pravici.
Jste osobně přesvědčen, že prezident Klaus opět pověří sestavováním vlády Mirka Topolánka?
Já věřím v jeho standardní postup, tedy v pověření předsedy vítězné strany. Nechci spekulovat o možném pověření někoho jiného z ODS, drtivá většina klubu ODS by však takovou nominaci nepodpořila a tento člověk by musel podporu pro důvěru hledat v jiných klubech. Poslanecký klub strany v úterý jasně řekl, že stojí za předsedou Topolánkem.
Každopádně nás čekají volby. Budete kandidovat?
Předčasná otázka. Nevím.
Chtěl byste být ministrem? Ministrem zdravotnictví?
Není důležitá funkce. Chtěl bych se podílet na změnách českého zdravotnictví. Po dvou a půl letech na ministerstvu musím říct, že post ministra není nic, o co by člověk stál. Tady jdete po chodbě, na jedná straně jsou černobílé fotky ministrů od roku 1918 do roku 1989, na druhé straně barevné snímky ministrů po roce 1989. Připadá mi, že počet barevných fotek je vyšší. Podle mě ministr, který se pokusil o změnu, to osobně odskákal.
Jinými slovy: je lepší být náměstkem?
(Smích) Zcela pragmaticky řečeno, náměstek je mnohem méně nebezpečná pozice než ministr. Podívejte se na Tomáše Julínka. Nikdo nedal zdravotnictví ucelenou vizi jako on. Že by mu to přidalo v žebříčcích popularity, to se říct nedá. Bohužel platí, že se zlobíme na ty, kteří pracují a předkládají potřebná řešení, a za úspěšné politiky často považujeme ty, jejichž jediným motivem je pozitivní článek a pěkná fotka v novinách.
Už dal někdo z reformního týmu výpověď?
Zatím ne. Myslím si, že se ani nechystají. Nemáme krizi odbornou, ale krizi politickou.
Přežijí na politické scéně malí koaliční partneři?
Je evidentní, že pokud jsou dvě Strany zelených, tak to k voličské důvěře nepřispívá. Já bych řekl, že je v zájmu demokracie, aby v parlamentu nebyly tři politické strany (ODS, ČSSD, KSČM), ale víc subjektů.
Mezi ČSSD a KSČM by se ODS těžko hledal koaliční partner?
Samozřejmě! Paradoxně i v ODS jsou mnozí, kteří volají po většinovém systému. Pokud se nemýlím, tak při tomto systému se do Poslanecké sněmovny dostanou tři strany: ODS, ČSSD a KSČM. Nevěřím, že někdo v zájmu demokracie a tradice ODS si to přeje, protože v tu chvíli je evidentní, kdo a jak bude vládnout.
Osm let vládla sociální demokracie, dva a půl roky nynější koalice. Není to nepoměr? Neznemožnila se historicky česká pravice?
Já myslím, že ne, že se neznemožnila. Bohužel ODS vyhrála volby na počty hlasů s převahou, ale s přepočtem na mandáty z toho vznikl pat. S ohledem na nestabilní situaci ve sněmovně dokázala koaliční vláda vedená ODS hodně a není se za co stydět. Naopak jsem plně přesvědčen, že ODS by se znemožnila, kdyby v zájmu pohodlného vládnutí kývla na obchod s Jiřím Paroubkem a Davidem Rathem. A to neudělala.
Foto: Robert Zlatohlávek