Sněmovna jedná o důvěře vládě, opozice zdržuje
10.08.2010 13:01 Původní zpráva Aktualizováno 10.08. 20:59
Premiér Petr Nečas představil všech čtrnáct ministrů a požádal poslance o vyslovení důvěry jeho vládě. Opoziční strany ČSSD a KSČM už dopředu avizovaly, že Nečasův kabinet nepodpoří. Vládní koalice však má ve sněmovně pohodlnou většinu 118 hlasů a opozici tak nebude mít problém přehlasovat.
Nečas na úvod svého vystoupení zopakoval pět priorit vlády, mezi které patří reforma veřejných financí s cílem dosáhnout do šesti let vyrovnaného rozpočtu, reforma zdravotnictví, terciárního vzdělání a důchodového systému. Vládní kabinet také chce zavést opatření, která by zvýšila transparentnost a snížila korupci ve veřejném sektoru.
CELÝ PROJEV PREMIÉRA NEČASE NAJDETE ZDE
"Chceme omezit všemohoucnost úřednického razítka, toho odvěkého nástroje korupce," řekl Nečas ve svém proslovu k poslancům. Zdůraznil, že jeho vláda je vláda práva a boje proti korupci, ale především vláda rozpočtové odpovědnosti. "Buď zatáhneme za záchrannou brzdu, nebo se postupně propadneme mezi země, které si nejsou schopny samy pomoci," varoval Nečas.
PSALI JSME: Rebel Huml (VV): Uvidíme, jestli budu muset zaplatit
Huml vypověděl poslušnost VV, důvěru vládě ještě zváží
Po předsedovi vlády vystoupil bývalý šéf sociální demokracie Jiří Paroubek, který označil vládní TOP 09 za stranu recyklovaných politiků a Věci veřejné za politickou odnož detektivní agentury ABL (tu založil a donedávna vlastnil ministr dopravy za VV Vít Bárta - pozn. red.).
Paroubkovi na programovém prohlášení vlády vadí mimo jiné to, že podle něj obsahuje jen minimum prorůstových opatřeních. "Bohatí budou za čtyři roky této vlády ještě bohatší a chudí ještě chudší," řekl. Svůj projev zakončil s tím, že pro Nečasův kabinet ruku nezvedne. "Tato vláda je svou filozofií natolik vzdálená mým životním názorům a zkušenostem, že pro ni nemohu hlasovat," prohlásil Paroubek.
Důvěru koaliční vládě vysloví kromě poslanců ODS a TOP 09 i všech 24 poslanců Věcí veřejných. Řekl to předseda VV Radek John. Poslanec VV Stanislav Huml v pondělí vypověděl stranickou smlouvu. Podle Johna v poslaneckém klubu nejmenší vládní strany žádný problém není. Každý uchazeč o poslanecké křeslo za VV se musel zavázat, že v případě "neposlušnosti" zaplatí až sedm milionů korun, pokud přeběhne k jiné straně nebo nebude hlasovat se svým klubem.
Důvodem "vzpoury" proti stranické smlouvě je Humlův nesouhlas s postojem vedení VV a jmenovitě předsedy Radka Johna ke skupině bratří Mašínů, která vedla v 50. letech odboj proti komunistům. Vláda z uznání třetího - protikomunistického - odboje učinila součást svého programového prohlášení.
ČTĚTE TAKÉ: Přímá demokracie v podání Věcí veřejných má své meze
Drábek: sociální dávky za veřejně prospěšné práce
John už v pondělí večer prohlásil, že nejde o drama. Humlův postoj prý neznamená poslancův odchod z klubu a John nečeká, že by zákonodárci této strany začali smlouvy "masově vypovídat".
O důvěře vládě se mělo hlasovat od 14 hodin. ČSSD však nabídla, že by hlasování mohlo být odsunuto, aby se sněmovna mohla naplno věnovat odstraňování následků povodní. "To je pro nás prioritní, aby se dostala vládní pomoc k obcím, které byly povodněmi postiženy. Vláda má možnost tuto nabídku využít nebo nevyužít, žádnou reakci z její strany nemáme," uvedl šéf strany Bohuslav Sobotka.
Jednání se nakonec přesouvat nebude a sněmovna rozhodla, že bude moci jednat a hlasovat i po 21. hodině. Tuto hodinu pro konec jednání stanoví jednací řád. Znamená to, že sněmovna bude o důvěře hlasovat ještě dnes.
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.