Sněmovna odmítla přímou volbu prezidenta
27.05.2010 12:55 Původní zpráva Aktualizováno 27.05. 14:05
ČSSD podle očekávání neprosadila na poslední schůzi sněmovny před volbami zavedení přímé volby prezidenta a úpravu jeho pravomocí.
Pro tuto změnu ústavy nezískala za tři roky od jejího předložení potřebnou ústavní většinu ani s KSČM, Stranou zelených a KDU-ČSL. Pro bylo jen 103 ze 146 přítomných poslanců, pro schválení bylo potřeba nejméně 120 hlasů.
Bohuslav Sobotka, jeden z předkladatelů novely ústavního zákona, která by přímou prezidentskou volbu umožnila, po posledním hlasování sněmovny v tomto volebním období řekl: „Velice nás zamítnutí zákona mrzí, protože by umožnil, aby nový prezident České republiky byl už zvolen občany." To by podle předkladatelů, mezi nimiž je i Jiří Paroubek, posílilo nezávislost hlavy státu a posílilo důvěru občanů v tuto instituci.
Sobotka zároveň zdůraznil, že strana návrh zákona předloží znovu po volbách. „Přímá volba prezidenta zůstává programovým cílem sociální demokracie spolu se zákonem o obecném referendu a přímou volbou hejtmanů a primátora hlavního města Prahy."
ČTĚTE TAKÉ: Poslední sněmovní schůze. Fischer se rozloučil s poslanci
Biopaliva mají zelenou: Klaus byl přehlasován
Podle zpravodaje novely Marka Bendy (ODS) je návrh sociální demokracie pro jeho stranu nepřijatelný především proto, že počítá se zavedením dvoukolového systému volby, kdy by do druhého kola postoupili dva kandidáti. „To by přineslo jen volbu menšího zla, protože takový systém produkuje kandidáty, kteří jsou nepřijatelní pro většinu společnosti," zdůvodnil své stanovisko poslanec. Jako příklad připomněl slovenské volby z roku 2004, kdy se do druhého kola dostal Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar, a volby ve Francii z roku 2002, kdy proti sobě stáli Jacques Chirac a Jean-Marie Le Pen. Benda navíc dodal, že ODS nesouhlasila ani s omezením pravomocí prezidenta tak, jak je navrhuje ČSSD.
Sociální demokracie navrhuje, aby například jmenování členů bankovní rady České národní banky prezidentem republiky musel potvrdit i premiér, stejně jako udělení milosti nebo vyhlášení voleb. Prezident by se navíc těšil beztrestnosti jen po dobu svého působení na Hradě.
Novelu ústavního zákona měl projednat ústavně právní výbor, nakonec se tak však nestalo. „Celou dobu bylo jasné, že návrh zákona nemá šanci na přijetí," zdůvodňuje to předseda výboru Benda. „Ale v závěru volebního období někteří poslanci zdivočeli a chtěli to rychle prosadit," okomentoval snahu ČSSD, komunistů, zelených a lidovců.
Foto: Lucie Pařízková, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.