Sněmovna schválila rozpočet se schodkem 38,1 miliardy
10.12.2008 12:54
Poslanecká sněmovna i přes nesouhlas opozice schválila státní rozpočet na příští rok. Stát by měl hospodařit se schodkem 38,1 miliardy korun.
Rozpočet podpořilo 101 poslanců včetně rebelujícího poslance ODS Vlastimila Tlustého. Pro rozpočet hlasovalo také všech osm nezařazených poslanců, které tvoří bývalí poslanci ČSSD, dva poslanci ODS a dvě poslankyně Strany zelených.
Opozice rozpočtu celou dobu vytýká, že je postaven na nereálných číslech a počítá s růstem o 4,8 procenta. Vlivem současné ekonomické krize však růst ekonomiky zpomalí, což se promítne do příjmů rozpočtu.
Řada poslaneckých návrhů, které zákonodárci vznesli ve druhém čtení při takzvaném porcování medvěda, dnes neprošla. Například sociální demokrat Vítězslav Jandák neprosadil osm milionů korun na výstavbu mateřské školy v Suchdole nad Lužnicí. Návrh poslance KSČM Stanislava Grospiče na sto milionů korun pro základní školu v Roztokách u Prahy označil ministr financí Miroslav Kalousek za nehlasovatelný, protože snižoval vládní rozpočtovou rezervu pod zákonem danou mez.
Na platy ve veřejném sektoru půjde 2,7 miliardy navíc
Poslanci naopak schválili převod sta milionů korun uvnitř rozpočtu ministerstva dopravy na zvýšení bezpečnosti silniční dopravy. Jejich podporu získal i návrh na největší přesun peněz v rozpočtu, se kterým přišel ministr práce Petr Nečas. Chce přesunout 2,7 miliardy korun na platy zaměstnanců rozpočtových i příspěvkových organizací. Peníze na to půjdou z rozpočtu ministerstva dopravy určených na dotace fondu dopravy a z peněz na úroky ze státního dluhu.
Zvýšení platů ve veřejném sektoru o 2,7 miliardy korun větší, než se původně plánovalo, odhlasovala sněmovna už dopoledne. Ruku pro vyšší přidávání zvedlo 148 ze 192 poslanců. Místo plánovaných pěti procent si tak zaměstnanci veřejného sektoru mohou nominálně polepšit o 6,6 procenta. Opatření se však netýká pedagogů regionálního školství, ústavních činitelů, soudců, státních zástupců a osob v dalších funkcích, u nichž se platy od letoška do roku 2010 zmrazily.
Proti návrhu se dnes postavilo jen devět zákonodárců - sedm lidovců, jeden sociální demokrat a jeden nezařazený. Mezi ty, kdo byli proti, patřil i lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.