Sněmovní počty: je vláda v úzkých?
15.09.2008 17:16 Analýza Aktualizováno 15.09. 21:04
ODS dobrovolně opouští první poslanec. Další koaliční zákonodárci odchod zvažují a opozice chce co nejdříve vyvolat hlasování o nedůvěře. Jaké jsou současné sněmovní počty Mirka Topolánka? Může Jiří Paroubek s pomocí odpadlíků ODS "sundat" jeho kabinet?
Až do dneška měl Topolánek stabilní podporu 102 poslanců - tedy všech poslanců vládní koalice a dvou přeběhlíků: Miloše Melčáka a Michala Pohanky, kteří pravidelně hlasují s vládní koalicí. V záloze čekají ještě dva nezařazení: Evžen Snítilý a Petr Wolf, kteří letos opustili poslanecký klub ČSSD. Ti se zatím jako "provládní" poslanci neprojevují, jsou však podle všeho připravení koalici podpořit, až půjde do tuhého. Teoreticky měla tedy vláda ještě minulý týden podporu 104 poslanců.
ČTĚTE TAKÉ: Raninec: Nepomůžu levici, s důvěrou vládě uvidím
To se však nyní mění. Od pondělka už nemůže Topolánek automaticky počítat s Jurajem Ranincem, který opustil klub ODS. A v příštích týdnech může přijít o další čtyři poslance: Vlastimila Tlustého a jeho spojence Jana Schwippela (oba z ODS).
ČTĚTE TAKÉ: Raninec opouští poslanecký klub ODS
Z klubu zelených mají směrem ven nakročeno dvě poslankyně za zelené: Olga Zubová a Věru Jakubková. Naznačily, že se v úterý chystají vystoupit se závažným prohlášením. "Ano, bude to něco zásadního, ale dopředu to nechci prozrazovat," řekla Jakubková.
Kdyby se naplnily ty nejčernější představy Mirka Topolánka, bude mít ve sněmovně opozice většinu. Pokud neexistuje plán B a v ČSSD nedřímají další potenciální přeběhlíci, jak naznačoval Miroslav Šlouf, může Paroubek uspět s vyslovením nedůvěry vládě. K tomu by mu stačila podpora 101 poslanců. ČSSD a KSČM mají nyní dohromady devadesát šest zákonodárců a museli by tedy sehnat nejméně dalších pět hlasů. Ve sněmovně teď "plave" pětice nezařazených poslanců: Wolf, Snítilý, Pohanka a Melčák, kteří byli zvoleni za ČSSD. A čerstvě občanský demokrat Raninec.
První "odpadlík" klubu ODS zatím prohlašuje, že bude svým hlasem podporovat pravicový program vlády. Nechce však s určitostí říct, jak se zachová, když půjde o vyslovení nedůvěry Topolánkově kabinetu. "To není na pořadu dne a určitě to budu zvažovat podle toho, co se mezitím stane," říká Raninec s tím, že rozhodně nechce pomáhat nástupu Jiřího Paroubka.
ČTĚTE TAKÉ: Dopis poslance Ranince Petru Tluchořovi
Foto: Jan Zatorsky, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.