Průzkum
Sněmovní volby by vyhrálo ANO, ČSSD zůstává druhá
21.11.2014 07:00
Sněmovní volby by nyní vyhrálo ANO se 30 procenty hlasů. Druhá ČSSD by získala 25 procent hlasů a třetí KSČM 13 procent. Vyplývá to z listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Pro většinu stran se od říjnového průzkumu příliš nezměnilo, ale TOP 09 zaznamenala propad podílu voličů o čtvrtinu na 7,5 procenta, kdežto ODS zase mírný nárůst na 6,5.
TOP 09 se sice stále drží na čtvrtém místě, ale oproti předchozímu průzkumu CVVM se o něj už dělí s lidovci, kteří by teď stejně jako v říjnu získali rovněž 7,5 procenta hlasů. Občanští demokraté měli v minulém průzkumu podíl 5,5 procenta, takže si nyní polepšili o jeden procentní bod.
Z nynějších sněmovních stran by se již do dolní komory Parlamentu nedostalo hnutí Úsvit Tomia Okamury. Volilo by ho pouze 2,5 procenta lidí, podobně jako již v několika předchozích průzkumech CVVM.
Ačkoli v meziměsíčním srovnání nejsou vesměs patrné větší rozdíly v podílu voličů, oproti volbám do Sněmovny z října 2013 už řada stran zaznamenala výrazné propady či posílení. Tehdy ještě sociální demokraté hnutí ANO těsně porazili se ziskem zhruba 20,5 procenta hlasů, kdežto ANO volilo 18,7 procenta lidí. Třetí byli stejně jako v současných průzkumech komunisté, tehdy však s mírně větším podílem 14,9 procenta.
Výrazný propad postihl TOP 09, která byla v loňských volbách čtvrtá se zhruba 12 procenty hlasů, nebo Úsvit, který před rokem volilo 6,9 procenta lidí. ODS ve volbách v roce 2013 získala 7,7 procenta hlasů a KDU-ČSL 6,8 procenta.
Výsledky průzkumu CVVM se příliš neliší od posledních šetření ostatních agentur. I podle průzkumů STEM, Medianu a TNS Aisa by bylo aktuálně ANO ve sněmovních volbách první a ČSSD druhá. Různí se jen obsazení třetí pozice - podle STEM a Medianu by byli třetí komunisté, kdežto podle TNS Aisa TOP 09. CVVM provádělo průzkumu v období od 3. do 10. listopadu a zúčastnilo se ho 1085 obyvatel Česka starších 15 let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.