Sobotka chce oslovit střední vrstvy a mladé lidi

Domácí
5. 11. 2010 14:35
Sobotka nabídl vlastní vizi sociální demokracie.
Sobotka nabídl vlastní vizi sociální demokracie.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka reagoval na desatero ČSSD nové generace, které zveřejnil jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ve své vizi, kterou zveřejnil na internetu, Sobotka píše, že sociální demokracie musí oslovit střední vrstvy a mladé lidí, "zezelenat", prosazovat zvýšení daňové kvóty o čtyři procenta, nesmí zanedbávat boj s korupci a nesmí připustit privatizaci penzijního systému, rozklad pracovního práva a dělení zdravotní péče pro chudé a bohaté.

Sobotka a Hašek se spolu utkají o funkci šéfa sociální demokracie. Veřejně se sice přihlásili k přímé volbě předsedy ČSSD, ve svých dokumentech se ale k tomuto problému nevyjádřili.

ČSSD je podle Sobotky přirozeným programovým reprezentantem zájmů středních vrstev, nemá ale jejich většinovou podporu. Příležitost k tomu, jak to změnit, podle Sobotky skýtá vládní sociální a daňová politika, která dělá ze středně příjmových skupin hlavního sponzora sociálního státu a současně omezuje nebo zpoplatňuje benefity, které mohly střední vrstvy z veřejného sektoru čerpat.

Rovnou šanci při hledání individuálního úspěchu

Mladé lidi by chtěl přivábit na politiku rovných šancí při hledání "individuálního úspěchu" a při životním uplatnění, důrazem na svobodu, ochranu lidských práv a na ochranu životního prostředí. Na viditelných místech sociální demokracie chce více mladých lidí a žen. Pokud má sociální demokracie vyhrát volby v roce 2014, pak si musí podle Sobotky udržet také podporu svých tradičních voličů: zaměstnanců, seniorů a odborářů.

Poučení si chce Sobotka vzít z úspěšného hesla pražské ČSSD: Více zeleně a méně betonu. Přenést by ho chtěl na celou stranu, která by se podle něj mohla za nepřítomnosti zelených v parlamentu stát mluvčím těch, kdo kladou důraz na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj.

Hledání spojenců

ČSSD by měla také udržovat "současné porozumění s odbory", být v kontaktu se sociálně kriticky smýšlejícími iniciativami jako je ProAlt a počítat s mimoparlamentními zelenými a lidovci jako s potencionálními strategickými spojenci. 

Sociální demokraté musí být podle Sobotky vůči vládě důslednou opozicí, tvrdě kritizovat její rozhodnutí, která zvyšují míru nespravedlnosti, poškozují veřejný sektor a životní úroveň středních vrstev a nízkopříjmových skupin. "Kritika musí být razantní, ale slušná a věcná," dodal.

Jestliže současná vláda vsadila při snižování deficitu na rozpočtové škrty, pak sociální demokracie, která se také musí veřejně přihlásit k vyrovnaným rozpočtům, musí počítat se zvýšením daňové kvóty o čtyři procenta. Podotkl, že v hospodářské krizi nejlépe obstály země s vyšší mírou zdanění, než je evropský průměr, a naopak do hluboké rozpočtové krize se dostaly ty, ve kterých pravicové vlády snižovaly firemní a jiné přímé daně.

Sociální demokracie ale musí podle Sobotky, chce-li přesvědčit voliče o své kompetenci vést státní hospodářství, také co nejrychleji splatit své dluhy z jarní volební kampaně a napříště ji dělat přiměřenou svým hospodářským možnostem. Musí také skoncovat s účelovými nábory nových členů a upravit delegační princip konferencí a sjezdů tak, aby bral ohled nejen na počet členů, ale i na volební výsledky.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ