Senátoři ČSSD se provinili proti stranickému programu. V pořadu Partie na Primě to prohlásil šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Senátoři z jeho strany minulý týden potopili zákon, který měl rozšířit pravomoci Národního kontrolního úřadu, aby dohlížel i na hospodaření obcí a krajů. Sobotka příliš nedokázal vysvětlit, proč to udělali.
Zákon o rozšíření pravomocí Národního kontrolního úřadu (NKÚ) prošel sněmovnou za přispění poslanců ČSSD. Senátoři ze stejné strany ho ale odmítli a tím znemožnili, aby začal platit ještě v tomto volebním období.
"ČSSD názor nezměnila. Šlo o rozhodnutí senátního klubu. Řada našich senátorů nehlasovala v souladu s programem sociální demokracie," uvedl Sobotka. "Výhrady šly od senátorů činných v komunální politice. Vadila jim jistá roztříštěnost kontrol, protože na města a kraje chodí jedna kontrola za druhou," dodal.
Ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP09) přišlo zajímavé, že kontrolám vzdorovali politici ČSSD, zatímco starostové spolupracující s jeho stranou proti nim nic nenamítali. "Nechci tím nic naznačovat," řekl Kalousek.
Sobotka začal mluvit o tom, že má NKÚ stejně omezenou kapacitu a nestíhal by kontrolovat všech 6300 obcí. Dopadlo by to podobně jako s finančními úřady, o nichž je známé, že teoreticky trvá dlouhá desetiletí než přijde kontrola na plátce daně v Praze, zatímco například u živnostníka ve Vyškově se za tu dobu kontrola může vystřídat několikrát.
"Přece nemůžeme říkat, že zrušíme všechny kontroly finančního úřadu v Praze jen proto, že na ně nemáme kapacitu," opáčil Kalousek. "Vaše vysvětlení je úsměvné. Vaši senátoři jasně řekli, že nechtějí, aby se obcím někdo šťoural v účtech," doplnil.
Sobotka nakonec našel další důvod, proč se senátoři z ČSSD kontrolám tolik bránili. Údajně se obávají, že by se "šťáry" z NKÚ zneužívaly proti obcím, které vedou sociální demokraté. Zároveň ale řekl, že on sám takové obavy nesdílí a ve sněmovně - kam se teď předloha vrací jako běžný zákon - normu podpořil.
NKÚ měl podle novel nově prověřovat vedle obcí a krajů firmy s vyšším než padesátiprocentním podílem úřadů veřejné správy. Výjimkou měly být akciové společnosti, jejichž cenné papíry jsou obchodovatelné na burze, tedy ČEZ. Kontroloři by podle předlohy mohli také například do zdravotních pojišťoven, veřejných výzkumných institucí a vysokých škol, do veřejnoprávních médií a do České národní banky. Senátoři však rozšíření pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu odmítli. Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) však v neděli řekla, že zvažuje, že jako poslanecký návrh ústavní novelu rozšiřující pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu opět předloží. |