Sobotka: Služební zákon by neměl být vyprázdněn

Domácí
1. 8. 2014 13:56
Sněmovna projednává služební zákon.
Sněmovna projednává služební zákon.

Jednání mezi vládou a opozicí o služebním zákonu budou pokračovat i v příštím týdnu. Zástupci obou stran se na tom dohodli na asi hodinové schůzce v Poslanecké sněmovně. Další setkání ve formátu dvou zástupců za každou sněmovní stranu se uskuteční v pondělí.

Vláda je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena jednat o parametrech zákona, není ale ochotna ustoupit od principu odpolitizování státní služby. Sněmovna se znovu sejde až příští pátek.

Sobotka na tiskové konferenci uvedl, že v pondělí očekává konkrétní návrhy opozice na změnu vládního návrhu zákona. Koaliční strany jsou podle něj připraveny pečlivě poslouchat jednotlivé výhrady členů opozice a jednat o parametrech normy, například pokud jde o funkční období šéfa generálního ředitelství státní služby nebo podmínky vstupu do státní správy. Zároveň ale poznamenal, že by zákon neměl být vyprázdněn.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura po jednání uvedl, že spolu s kolegy z TOP 09 vládním stranám představili své návrhy. Všechny jsou podle něj k diskusi. Za zásadní přitom již dříve tyto strany označily čtveřici připomínek, bez nichž chtěly přijetí zákona blokovat. Zástupce TOP 09 František Laudát řekl, že si strany spíše principiálně řekly, co je pro každou z nich to nejdůležitější. Největší problémy přitom předpokládá u diskusí okolo generálního ředitelství státní služby.

Zástupci vlády i opozice očekávají, že jednání bude v příštím týdnu několik. Koalice přitom chce mít do příštího pátku jasno o dalším postupu. Pokud koalice neprosadí svůj návrh, vstoupila by od 1. ledna v účinnost norma z roku 2002. Pokud by v Česku od příštího roku neplatil služební zákon, hrozí mu, že přijde o peníze z evropských fondů. I proto koalice dosud trvala na jeho schválení co nejdříve.

Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD)  uvedl, že k tomu, aby byla koalice schopna garantovat hladký náběh státní služby, je třeba návrh ve sněmovně schválit do přelomu srpna a září.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ