Jednání s velvyslancem
Sobotka: Turecko by mělo lépe chránit své pobřeží
28.01.2016 17:54
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává, že Turecko projeví větší aktivitu při ochraně svých západních hranic, aby omezilo migrační proud směřující do Řecka a dále do západní Evropy. Řekl to po setkání s tureckým velvyslancem v Praze Ahmetem Necatim Bigalim.
"Požádal jsem ho o to, aby Turecko důrazně zasáhlo proti pašerákům lidí, aby posílilo ochranu svého západního pobřeží, aby znemožnilo prodej a odplouvání člunů s nelegálními migranty," řekl Sobotka po asi hodinovém setkání novinářům.
Turecký velvyslanec ho prý ujistil o tom, že Turecko zvýšilo počet zadržených uprchlíků. Podle informací Evropské unie, na které se Sobotka odvolával, ale každý den z Turecka do Řecka putuje asi tisíc migrantů. Existuje navíc obava z toho, že číslo ještě naroste, až se zlepší počasí. I proto český premiér Bigaliho požádal o to, aby jeho vláda záležitosti věnovala větší pozornost. Velvyslanec bude jeho požadavek tlumočit v Ankaře.
Turecko je pro osmadvacítku v otázce migrace klíčovou zemí. Na svém území má více než dva miliony syrských uprchlíků, kteří by se potenciálně mohli vydat do západní Evropy. I proto uzavřela Evropská unie s Ankarou dohodu, v níž se zavázala dát Turecku finanční pomoc a otevřít některé další kapitoly přístupových jednání, pokud země zajistí zmírnění přílivu uprchlíků.
"Jsme připraveni"
Česká republika by mohla v případě zostření migrační krize výrazně posílit ochranu hranice s Rakouskem za několik hodin od doby, co by o tom rozhodla vláda. To uvedl Sobotka ve sněmovních interpelacích. Situace by mohla podle něho nastat v případě, pokud by hranice uzavřelo Německo, v návaznosti na rakouská opatření.
"V případě, že by došlo k tomu, že Německo uzavře své hranice, zesílí kontrolu na svých hranicích, Česká republika je připravena reagovat, budeme reagovat v návaznosti na Rakousko," uvedl Sobotka. Předpokládá, že uzavírání hranic by se šířilo jako dominový efekt po Balkáně na jih.
"V tuto chvíli je policie a armáda připravena v případě rozhodnutí vlády během několika hodin dramatickým způsobem zesílit ostrahu hranice mezi Českou republikou a Rakouskem. U této hranice předpokládáme, že by mohla být nejvíce zatížena v případě rozhodnutí Německa uzavřít svoji hranici do doby, než by o uzavření svých hranic rozhodlo také Rakousko," řekl ministerský předseda. Příslušné plány jsou podle něho připraveny a ví se, které jednotky by byly nasazeny.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) mluvil v další interpelaci o nejvýše pěti hodinách pro nasazení policejních posil a armády. "To je ten nejhorší scénář z mého pohledu. Ale i na ten jsme připraveni," zdůraznil Chovanec.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.