Sobotka zaútočil na ANO. Hlasování o Okamurovi bylo hanbou

Domácí
7. 3. 2018
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka.

Opoziční politici kritizují, že poslanci ANO, SPD a KSČM nepřipustili diskusi o odvolání předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury z funkce místopředsedy sněmovny kvůli jeho výrokům. Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hlasování ANO označil za hanbu, podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska svým středečním postojem ANO podpořilo extremismus a nesnášenlivost. Místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan uvedl, že sněmovna zažívá legitimizaci překrucování historie, předseda lidovců Pavel Bělobrádek kritizoval, že nevystoupil Okamura ani žádný člen vlády.

Snahu o Okamurovo odvolání iniciovala KDU-ČSL kvůli jeho výrokům o koncentračním táboře v Letech u Písku. Potom, co se lidovcům nepodařilo tento návrh prosadit minulý týden na řádnou schůzi, shromáždili dostatek podpisů pro schůzi mimořádnou. Kromě řečníků s přednostním právem však dnes nemohl vystoupit žádný poslanec, protože neprošel návrh programu. Z poslanců ANO podpořil schůzi jen Rostislav Vyzula.

Bývalý premiér Sobotka na twitteru kritizoval ANO a jeho předsedu, premiéra v demisi Andreje Babiše. "Babišovo hnutí ANO spolu s komunisty zabránilo projednávání odvolání Okamury za jeho rasistické výroky a zpochybňování romského holokaustu. Hanba a ostuda!" uvedl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na svém facebookovém profilu připomněl, že neuspěl ani jeho apel na poslance SPD, aby umožnili schůzi zakončenou tajným hlasováním o odvolání Okamury. "Vždyť mají odvolatelnost politiků v programu a ve jménu demokratická. Tomio Okamura 'hrdinně' ani nevystoupil," uvedl na sociální síti.

Také Bělobrádek kritizoval, že místo Okamury promluvil s přednostním právem jen místopředseda SPD Radim Fiala. Navíc podle něj přečetl projev plný "nesmyslů, lží a blbostí". Předsedovi KDU-ČSL vadí i to, že se nijak nevyjádřil ani žádný z ministrů. "Nikdo z vlády nevystoupil a nehlasoval pro diskusi, včetně těch, kteří SPD pokrytecky kritizují," uvedl. Předseda sněmovního klubu lidovců Jan Bartošek připomněl, že premiér dnes navštívil romské muzeum. "Na druhé straně poslanci jeho hnutí neumožnili ani diskusi - vnímám to jako pokrytectví a faleš," uvedl. Bělobrádek varoval před tyranií většiny a poznamenal, že nenávist se může obrátit i dovnitř stran, které ji šíří.

Také poslanci TOP 09 označili za pokrytectví, že Babiš v době hlasování sdílel své fotografie z návštěvy Muzea romské kultury. Poslanci ANO podle nich ve stejnou chvíli ve sněmovně podpořili extremismus a nesnášenlivost. "Kdo podporuje extremismus a šíření nenávisti, je stejný jako ten, kdo se toho dopouští sám," uvedl Kalousek.

Šéf hnutí STAN Petr Gazdík sdílel výpis hlasování o programu schůze. "Všichni, kteří u sebe mají červený křížek, nechtěli připustit diskusi o odvolání člověka, který zastupuje Poslaneckou sněmovnu a zpochybňuje holocaust. Silný moment pro každého občana naší země," uvedl Gazdík. Rakušan řekl, že překrucování historie legitimizuje hlasovací většina KSČM, SPD a ANO. "Neumožnit o tom hlasovat, neumožnit o tom ani diskutovat - to je přímá demokracie Tomia Okamury," řekl.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Deml Ondřej

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné