Sněmovna zbavila mlčenlivosti bývalého detektiva Karla Tichého. Člověk, který založil policejní spis Krakatice mapující aktivity zavražděného mafiánského bosse Františka Mrázka, tak může promluvit před bezpečnostním výborem Poslanecké sněmovny. Sám Tichý chce popsat okolnosti, které vznik spisu a práci na něm, provázely.
Hlasování poslanců se však změnilo ve frašku. Občanský demokrat Jan Vidím se totiž pokusil prosadit, aby sněmovna zbavila mlčenlivosti dalších patnáct osob, včetně exministrů vnitra Stanislava Grosse a Františka Bublana z ČSSD a bývalého ředitele protikorupční policie Jaroslava Macháněho. O všech jménech hlasovali zákonodárci samostatně, ale kromě Tichého nezbavili mlčenlivosti nikoho. "Je vidět, kdo se tady bojí," komentoval to za potlesku svých stranických kolegů od řečnického pultu Vidím.
Kdo se bojí?
"Strach zvítězil u sociálních demokratů," tvrdil po hlasování i ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Sněmovna nezbavila mlčenlivosti ani jeho, ačkoliv o to sám požádal. A tím, že poslanci ČSSD neumožnili mluvit nikomu jinému, než Tichému, sami podle Langera způsobili, že jakékoli jeho vyjádření může být v budoucnu zpochybněno jako neobjektivní. "Je mi líto pana Tichého, protože teď se stal otrokem sociální demokracie," řekl ministr.
Dodal, že hlasování je velká blamáž ČSSD. "Bojí se, že se nastaví zrcadlo fungování policie za jejich vlád," přitvrdil ministr na adresu opozice.
Sociální demokrat František Bublan však prohlásil, že ze strany ODS šlo jen o komedii. "Přišlo mi to jako naschvál, některá ta jména byla naprosto zbytečná. Ti lidé nepřišli s Krakaticí do styku," reagoval Bublan na Langerův výrok a Vidímovu snahu rozšířit počet lidí, kteří by mohli o Krakatici mluvit..
Bývalý ministr vnitra spoléhá na to, že tlaky provázející spis Krakatice od jeho vzniku odhalí nově vzniklá vyšetřovací komise. Její zřízení schválili poslanci dnes. "Komise si může předvolat, koho chce," tvrdí Bublan. "Když si mě pozve, budu vypovídat jak chci," prohlásil.
Vyšetřovací komise má mít dvanáct členů. Zasednou v ní čtyři poslanci ČSSD, stejný počet občanských demokratů a dva komunisti. Strana zelených a KDU-ČSL vyšlou do komise po jednom zástupci.
ČTĚTE TAKÉ: Autor Krakatice: Politici nám tam lezli sami
Odposlechy z Krakatice bude možné zveřejňovat. Kvůli chybě
Citlivá Krakatice
Spis Krakatice monitoroval i vazby podsvětí na politiky. Z dosud zveřejněných odposlechů, které jsou součástí dokumentu, měl těžkou hlavu například poslanec Vlastimil Tlustý a právě ministr Langer. Ukázalo se, v minulosti pracoval jako lobbista pro Mrázkova spojence, realitního makléře Luďka Sekyru. Langer to odmítl s tím, že Sekyrovi a jeho partnerům pomáhal z patriotismu.
Z obávaného policejního dokumentu se v minulosti ztratilo šestnáct set stran a police zatím nedokázala vyšetřit, kdo za jejich zmizením stojí. Langer navíc v minulosti upozornil, že ještě před jeho příchodem do vedení resortu bylo šest tisíc stran skartováno, ale záznam o jejich zničení nikdo nepořídil.
Foto: Reuters, Jan Schejbal a Tomáš Nosil