"Statečný" Schwarzenberg. Soukromě se sešel s dalajlamou

Domácí
11. 12. 2011 17:45
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v neděli krátce setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Schwarzenberg sdělil, že šlo "jako vždy o inspirativní rozhovor" a "přátelské setkání". Bez dalších podrobností zdůraznil, že šlo o soukromou schůzku. Ministr je zřejmě jediným aktivním českým vrcholným politikem, který se s dalajlamou setkal při příležitosti jeho nynější návštěvy v Česku.

Schůzka se odehrála v jednom z hotelů na Senovážném náměstí v centru Prahy, kam tibetský duchovní vůdce dorazil i s doprovodem a policejní eskortou zhruba v 16 hodin.

Na místo přijel poté, co v pražském Kongresovém centru veřejnosti přednášel o hledání štěstí v nejistém světě. Schwarzenberg do hotelu dorazil krátce před ním a odjel před 17 hodinou.

Dalajlamův pobyt vždy kriticky sleduje čínské velvyslanectví v Praze, které tvrdí, že na svých cestách propaguje odštěpení Tibetu od Číny. Nejlidnatější země světa má Tibet 60 let pod svojí správou. Peking kvůli tomu kritizují ochránci lidských práv, kteří čínskou vládu obviňují z okupace a utiskování Tibeťanů.

Dalajlamu pozval do Česka bývalý prezident Václav Havel.Dalajlamu pozval do Česka bývalý prezident Václav Havel, třídenní návštěvu organizuje Nadace Forum 2000. Tibetský duchovní vůdce do České republiky přicestoval po dvou letech v sobotu, přesně na Den lidských práv. Krátce na to se setkal s Havlem. Český exprezident svému dlouholetému příteli mimo jiné poděkoval, že přijel do země, kde jej lidé milují, ale politici se ho trochu obávají. Ředitel Nadace Forum 2000 Oldřich Černý vysvětlil jeho slova úvahou o mocenském posilování Číny v letech od poslední dalajlamovy návštěvy v České republice.

"Mocně mocensky posílila a to se samozřejmě projevuje i do těchto vztahů," uvedl v sobotu Černý.

Potlesk ve stoje

Dalajlamu na odpolední přednášce veřejnosti přivítal zcela zaplněný sál potleskem vestoje. Někteří z jeho příznivců mávali tibetskými vlaječkami. Duchovní vůdce přítomným sdělil, že je velmi šťastný, že se vrátil do ČR. Hovořil o setkání s Havlem a vyzval k zodpovědnému využívání svobody. Informoval také o svém letním rozhodnutí vzdát se politické a administrativní moci. Své pravomoci předal demokraticky zvoleným zástupcům tibetského exilu. Dalajlamové už nebudou politickými vůdci Tibetu, řekl. S úsměvem dodal, že hlavní výhodou je, že si nyní může říkat, co chce.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama.Poté hovořil o svých závazcích, které si stanovil. Rád by prý šířil uvědomění, že lidské štěstí nespočívá v bohatství, slávě nebo v moci. Bohatí, slavní a mocní se podle něho často potýkají s velkým množstvím obav a strachem. Štěstí podle něho spočívá v lidech samotných - v klidné mysli a starosti o druhé. Za další závazek označil snahu o porozumění mezi různými náboženstvími, která se podle něj mohou nejen tolerovat, ale i vzájemně obohatit.

Upozornil na to, že na věci je třeba dívat se z různých úhlů. Co může být z jednoho úhlu pohledu špatné, může mít z jiného i svá pozitiva. Hovořil o fungování lidské mysli, které je podle něho velmi složité. Pro nalezení klidu mysli je podle něho potřeba rozvíjet schopnost dívat se na věci z různých úhlů a soucit s ostatními. Klid mysli může člověk podle dalajlamy zachovat na základě vnitřní síly a sebedůvěry.

Na základě důvěry a úcty podle něho vzniká přátelství, které je předpokladem spolupráce, a na té lze budovat šťastnou společnost. Peníze a moc jdou podle dalajlamy proti tomu, přináší soutěživost a žárlivost.

Už dopoledne v aule pražské filozofické fakulty uvedl, že ačkoliv je buddhistický mnich, není - pokud se týká ekonomických teorií - proti socialismu a je v podstatě marxistou kvůli snaze této teorie o spravedlivé rozdělování bohatství. "Rozhodně ale nejsem leninistou," doplnil s úsměvem.

Autor: ČTK Foto: Tomáš Nosil, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ