Prezident Václav Klaus je blízko dohodě se švédským předsednictvím EU o tom, jak vyřešit jeho požadavek k lisabonské smlouvě. Dostal od Švédska návrh, který odpovídá jeho představě a je možné s ním pracovat. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.
Klaus žádá pro ČR výjimku z Listiny základních práv EU související s lisabonskou smlouvou. Výjimka by mohla být obecná, mohlo by jít o slova Česká republika a o čárku, která by se přidala k polské a britské výjimce.
ČTĚTE TAKÉ: Výjimka z Lisabonu: jedna čárka a dvě slova
"Prezident republiky Václav Klaus obdržel návrh švédského předsednictví EU, který je odpovědí na jeho požadavek související s ratifikací Lisabonské smlouvy v České republice. Tento návrh odpovídá představě prezidenta a je možné s ním dále pracovat," uvedl Hrad v tiskovém sdělení.
Švédský premiér Fredrik Reinfeldt, jehož země nyní předsedá Evropské unii, Klausova vstřícná slova o jednáních k výjimce z lisabonské smlouvy pro Česko přivítal. ČTK o tom dnes informovalo švédské předsednictví. Klaus uvedl, že švédský návrh odpovídá jeho představám o případné české výjimce z Listiny základních práv EU související s lisabonskou smlouvou. Podle Reinfeldta unie s tímto návrhem bude "pracovat" na svém nadcházejícím summitu příští týden v Bruselu.
Česko je poslední zemí EU, která dosud lisabonskou smlouvu neratifikovala. K tomu, aby mohla začít platit, chybí právě Klausův podpis. Prezident nyní musí čekat na rozhodnutí Ústavního soudu, který se bude 27. října zabývat stížností senátorů na smlouvu. Klaus ale mezitím oznámil, že chce pro ČR získat trvalou výjimku z uplatnění Listiny základních práv EU. Zdůvodnil to obavami z případných majetkových nároků sudetských Němců.
Podle Füleho by na říjnovém zasedání Evropské rady měly hlavy států a předsedové vlád sedmadvacítky slíbit, že česká výjimka bude při nejbližší změně evropského primárního práva schválena. O konkrétní formě a obsahu výjimky pro Česko se podle něj stále jedná na úrovni prezidenta, premiéra a švédského předsednictví. Jednání jsou podle něj konstruktivní a je cítit "určitý optimismus".
Foto: Lucie Pařízková, ČTK