Nespokojenci z ODS
Tajná schůzka rebelů: Neustoupíme ani o píď
17.10.2012 19:50 Exkluzivně
S budoucností vlády Petra Nečase (ODS) to vypadá bledě. Rebelující poslanci z ODS, kteří nesouhlasí se změnami daní a s nimiž kabinet spojuje důvěru, nechtějí ustoupit ani o píď. Ve středu to potvrdili on-line deníku TÝDEN.CZ, když je nachytal, jak se scházejí v Poslanecké sněmovně.
Na schůzku rebelů upozornil on-line deník TÝDEN.CZ tajný zdroj. Odpůrci daňových změn zřejmě chtějí sladit svůj postup poté, co jim premiér navrhl kompromis zvýšit pouze pro příští rok dolní sazbu DPH ze 14 na 15 procent a horní sazbu nechat na 20 procentech, které platí pro letošní rok. Rebelům se však návrh nelíbí. "My jsme připraveni kývnout na kompromis, že se daně v České republice nebudou zvyšovat. A problémy českého rozpočtu se budou řešit na výdajové stránce," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ neformální vůdce skupiny nespokojenců Petr Tluchoř (ODS). Nevyvrátil, že do sněmovny přišel na tajnou schůzku. "Jednání pracovní skupiny proběhlo včera večer a další je naplánováno na příští úterý těsně před poslaneckým klubem. To, že se mezitím potkáváme mezi sebou, mezi členy poslaneckého klubu, to je samozřejmé. Žádné oficiální jednání neprobíhá," dodal.
Bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa doplnil, že není potřeba, aby rebelové ustupovali. Už nyní prý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) přiznává, že v rozpočtu nechybí 35 miliard korun, ale pouze šest. "Bavíme se o věcech tak, abychom dospěli k tomu, že není potřeba zvyšovat "dépéháčko", není třeba zvyšovat daň, a těch pár miliard se dá najít v úsporách tohoto státu," domnívá se. "Jakýkoliv jiný ministr financí musí být schopen seškrtat výdaje rozpočtu o šest milliard korun," dodává Tluchoř.
Nespokojení odéesáci navíc prý nabídli několik variant, jak má stát šetřit. "Mluvili jsme o nenabírání, nezvyšování počtu státních zaměstnanců - tak, jak to plánuje ministerstvo financí o 1400 lidí," popsal Tluchoř. Podle jeho názoru se stát může zbavit i budov. Dosud prý totiž o tom, kolik budov a firem vlastní, neexistuje žádný audit.
Tluchoř tvrdí, že rebelové neustoupí ve svých požadavcích ani o krok. Nečasův návrh prý jednomyslně odmítají. "Jako sebereflexe toho volebního debaklu je to zoufale málo. Zvyšovat stále DPH, zavádět milionářkou daň, trestat aktivní seniory a živnostníky s rodinami nám připadá nemožné. Voliči vytrestali celou pravici za nedodržování programu. Považuji za nutné, aby ta reflexe zahrnovala nový pohled na vládní politiku. Jedno procento na jeden rok je malá odpověď na 12 procent pro ODS," uzavřel.
Rebelové mají posilu
A stejný postoj zaujímá i jinak loajální poslanec Boris Šťastný, který se normálně k rebelům neřadí. Šťastnému však vic než zvyšování daní z přidané hodnoty vadí zavedení tzv. milionářské daně. Zákon tak či tak ve sněmovně ve znění, v jakém je teď, nepodpoří. "Daňový balíček podpořím v případě, že bude v souladu s programovým prohlášením vlády a občanských demokratů," konstatoval.
"Šplhnout" si u předsedy ODS Nečase nechce ani poslanec Pavel Bém, který má ve straně pozastavené členství a neskrývá svůj cíl ho obnovit. "Já jsem to říkal už dávno při prvním čtení, i při opakovaném projednávání těch daňových zákonů, které zvyšují daně, zvyšují přímé i nepřímé daně, což je v příkrém rozporu s politikou ODS, kterou Občanská demokratická strana už dvacet let prosazuje. Já opakovaně a zcela konzistentně říkám, že zvýšení daní nepodpořím," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Vyvrátil, že mi do sněmovny ve středu přišel na spikleneckou schůzku.
Nejistota tak nepanuje jen nad výší daní pro příští rok, ale i nad budoucností vlády. Ta neví, zda přežije příští schůzi sněmovny, která začíná v úterý 23. října. Na ní by se totiž mělo o vládním balíčku spojeným s hlasováním o důvěře hlasovat. Ve hře o DPH jsou zatím čtyři varianty. Daňový balíček počítá s tím, že se obě sazby DPH zvýší o jeden procentní bod - na 15 a 21 procent. Rebelové chtějí, aby sazby zůstaly stejné jako pro letošní rok - to znamená 14 a 20 procent. Premiér zase navrhl, aby se zvýšila pouze spodní sazba DPH ze 14 na 15 procent. A konečně podle platné úpravy, by se sazba DPH měla příští rok sjednotit na 17,5 procentech.
Nejasnost kolem daní přitom způsobuje nejistotu na trzích. Společnosti nevědí, za kolik peněz budou nabízet své služby a produkty, a těžko si sestavují rozpočet na příští rok. "Vůbec bych dneska ty sazby neměnil. Nechal by je tak, jak jsou nastaveny teď. Pro ekonomiku je nejlepší, když ty sazby jsou dlouhodobě stabilní. Na konci roku dělá každá firma plánování na příští rok - z hlediska cen, nákupu, prodeje a ty firmy nevědí, jaké ceny budou moci kalkulovat," upozornil pro on-line deník TÝDEN.CZ ekonom Martin Prokop ze společnosti Next Finance.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.