Občanští demokraté mají ve sněmovně o jednoho poslance méně. Krátce poté, co Vlastimil Tlustý pomohl potopit vládu Mirka Topolánka, přišel první trest. Dočkal se vyloučení z poslaneckého klubu ODS.
Jen několik desítek minut poté, co ve sněmovně pronesl Vlastimil Tlustý formulku "pro návrh", kterou jako jeden ze čtyř koaličních poslanců potopil kabinet Mirka Topolánka, byl vyloučen z klubu ODS.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda Mirka Topolánka padla. Rebelové ji potopili
Vše o pádu vlády: krize, vyjednávání, výroky
Co po pádu vlády? Topolánek může vládnout do června
Jenže občanským demokratům takové potrestání nestačí. "Hlasování společně s komunisty a ČSSD proti vládě vedené šéfem ODS považuje klub za neslučitelný se členstvím ve straně," řekl po jednání sněmovny předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.
A přišel i s doporučením pro výkonný výbor: "Navrhujeme, aby vyloučil Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela z ODS." Vyjádření dvou bývalých poslanců ODS, kteří hlasovali proti vládě, se získat nepodařilo.
Nejsilnější parlamentní straně tak ve sněmovně zbývá už jen 78 poslanců. Po volbách v červnu 2006 přitom do poslaneckých lavic pod hlavičkou ODS usedlo o tři poslance více. Již před několika však její klub opustili Juraj Raninec a Jan Schwippel.
Poslanec-rebel Juraj Raninec z ODS, který se nakonec rozhodl vládu podpořit, není z postupu klubu vůči Tlustému a Schwippelovi překvapený. "Vzhledem k tomu, jak závažné hlasování to bylo, se tomu nedivím," řekl pro on-line deník TÝDEN Raninec. Podle něj nebyl problém v tom, že by premiér s rebely nejednal. "Slyšel jsem, že s poslankyněmi Jakubkovou a Zubovou se jednalo, ale se mnou nikdo nemluvil. Ale byl jsem rád, alespoň jsem se mohl rozhodnout sám, bez vlivů zvenčí," dodal.
Foto: ČTK