Tlustý: Zrádce je Nečas, byť se Tluchoř a další probrali pozdě

Domácí
8. 9. 2012 18:15
Vlastimil Tlustý.
Vlastimil Tlustý.

Mezi občanskými demokraty hoří spor o zvyšování daní, které navrhla vláda Petra Nečase. Premiér a zároveň předseda ODS kvůli němu dokonce ztratil sněmovní většinu, když mu šest "jeho" poslanců potopilo normu zavádějící například vyšší DPH či takzvanou milionářskou přirážku. "Trvají na tom, na čem měli trvat všichni," hájí rebely ODS jejich někdejší spolustraník, ministr financí a "hrobař" Topolánkovy vlády Vlastimil Tlustý v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ. Na schválení daňových změn závisí další osud Nečasova kabinetu.

Co říkáte na rozkol v ODS kvůli vládnímu úspornému balíčku obsahujícímu zvýšení daní?

Tak nejprve věcně. Zvyšování daní v době krize je ekonomický nesmysl. Dělat takový krok poté, co již daně jednou zvýšeny byly a nepřineslo to žádný výsledek, je dvojnásobný doložený nesmysl. A navíc je to typická levicová politika, takže to, co praktikují Nečas s Kalouskem, je prokázaný trojnásobný nesmysl.

A sám spor?

Je poměrně kuriózní, že s námitkami tohoto věcného typu přicházejí přesně ti, kterým opakovaně za posledních šest let nevadilo, že ODS popírá svoji původní politiku, dělá nesmyslné ekonomické kroky a najednou dneska je to pro ně důvod k tomu, co se odehrává. To považuji za zvláštní. Byť musím říct, že sice velmi pozdní, ale přece jen procitnutí je velmi cenné. Ale jsem překvapený, že jim to trvalo šest let. A také mě překvapuje, že jich je tam málo. Čekal bych, že v ODS bude těch, kteří si pamatují její původní program a principy, víc.

Není pravděpodobnější ta varianta, že šestici poslanců jde o vnitrostranický boj a o hlavu předsedy Nečase?

To nemohu komentovat, protože už tam fakticky nejméně tři roky nejsem a nemám ponětí, jaká je v ODS vnitřní situace. Ale určitě bych řekl, že věcné důvody jsou významnou částí rozhodování. Možná nejsou jediné, jak naznačujete, ale já je považuji za významné. Podle mého nelze říkat, že to jsou zrádci. Trvají na tom, na čem měli trvat všichni. Z tohoto hlediska spíš považuji za zrádce Nečase, Topolánka, Kalouska, protože ti pod hlavičkou pravicové politiky kompromitují celou pravici. To jsou opravdoví zrádci.

Proti vládnímu daňovému balíčku se postavilo šest poslanců ODS, mezi nimi Petr Tluchoř.Jak hodnotíte Nečasův krok spojit s hlasováním o daních důvěru vlády?

To je klasická hysterická reakce typu vabank. Odhadovat, zda to vyjde, nebo ne, si myslím nikdo nedokáže. Podle mého se však měla spíš víc konat odborná diskuze, zda není po pěti či šesti letech na místě se opět vrátit ke konceptu nízkých daní, když je teď navíc prokázáno, že to, co Kalousek s Nečasem prosazovali, nefunguje. Kalouskovi se opakovaně děje, že zvýší nějakou sazbu a nevybere nic navíc. A ještě ke všemu prohlubuje krizi. Pokud se ekonomika propadla do recese, je to z části i důsledek chybné daňové politiky státu pod vedením Nečase a Kalouska.

Kritizovaný balíček má nicméně ušetřit asi 25 miliard v rozpočtu na příští rok. Máte recept, kde je vzít jinde?

Teď jste zopakovala jejich propagandu, která je nepravdivá. Přesně s touto propagandou dělali i předchozí kroky, kdy slibovali, že budou v rozpočtu mít o 25 miliard víc, když zvednou nižší sazbu DPH z deseti procent na čtrnáct. Ale toho se nedočkali.

Co byste tedy dělal vy?

Pravicová nebo středopravicová vláda by zaprvé v době krize měla ze všeho nejvíc orientovat na úspory, to znamená v žádném případě nezvyšovat daně a snižovat výdaje státu. A dokonce by měla začít přemýšlet o tom, zda náhodou není čas pro snižování daní tam, kde je vysoká pravděpodobnost, že nižší sazby povedou k vyššímu výběru. Za úplně klasický příklad bych považoval spotřební daně na pohonné hmoty.

Proti vládnímu daňovému balíčku se postavilo šest poslanců ODS, mezi nimi Petr Tluchoř.U šestice nespokojených poslanců se nabízí jistá paralela s vámi. Jaký je čeká osud, když svrhnou vládu?

Řekl bych, že je tam několik zásadních rozdílů. Já jsem proti chybné daňové politice vystoupil den poté, co ji Nečas, Kalousek a Topolánek oznámili. Lidem, o kterých mluvíme dnes, to trvalo pět a půl roku. Další rozdíl je, že oni napřed v desítkách případů tuto chybnou strategii podporovali. Skoro bych řekl, že jim chybí něco, co bych označil za ideovou čistotu, na kterou jsem se mohl odvolávat já.

Dobře. Ale co je čeká?

To neumím odhadnout. Vzniká zajímavá situace, že za zrádce jsou označováni ti, kterých je míň, ale to z dlouhodobého hlediska tak vůbec nemusí fungovat. Třeba přijde doba, kdy si někdo všimne, kdo vlastně byl zrádce, bez ohledu na to, kolik koho bylo. S velkým zájmem sleduji některá média, která o mně opakovaně říkají, že ode mne nebylo fér vyslovit Topolánkovi nedůvěru. Titíž redaktoři píší, že strašnější vládu neviděli, možná jen dnešní Nečasovu, ta jí ve své neschopnosti může konkurovat. Bude to asi trvat dlouhé roky, než si média a lidé srovnají v hlavě, zda je opravdu tak špatné se postavit proti špatné vládě a špatné politice. Věřte tomu, že to je těžká situace, kdy vás označují za zrádce a dělají z vás vyvrhele, setrvat na svém názoru. Ale dnes jsem si naprosto jistý, že mé rozhodnutí bylo správné. Ani v nejmenším ho nelituji. A myslím, že ani Tluchoř a spol. nebudou litovat.

Jakou má podle vás ODS budoucnost? A je čas vyměnit předsedu, jak někteří členové strany volají?

ODS a její dnešní vedení je v režimu, který bych označil za klinickou smrt. Jsou připnuti na přístroje, sedí ve vysokých vládních postech, které jim umožňují pokračovat, ale je to otázka dnů, týdnů, měsíců, určitě ne let, kdy jejich angažmá skončí. A dostanou se do situace, kdy se jim bude špatně chodit po ulicích, navštěvovat restaurace a budou mít moc velké problémy vysvětlovat, co dělali. Co bude dál, netuším. Ale obnovit důvěru lidí v pravicovou politiku obecně bude nesmírně obtížné.

Autor: - val -Foto: ČTK , Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ