Topolánek <span>uhájil svůj post</span> v rozpolcené ODS

Domácí
23. 3. 2010 18:43
Topolánek na tiskové konferenci grémia ODS.
Topolánek na tiskové konferenci grémia ODS.

Topolánek je známý svými kontroverzními výroky.Mirek Topolánek přežil v čele ODS a povede svou stranu do nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. Rovněž zůstane lídrem na jihomoravské kandidátce. K odchodu Topolánka po kontroverzních výrocích na adresu církví, homosexuálů a židovského původu premiéra Jana Fischera nepřimělo ani celodenní přesvědčování členů grémia ODS.

Po téměř dvanácti hodinách širší vedení ODS předstoupilo před novináře. Slova se chopil zjevně dobře naladěný Mirek Topolánek: "Zůstávám jako předseda ODS a lídr jihomoravské kandidátky," řekl novinářům a doplnil: "Pevně věřím a veřejná debata to ukazuje, že přes uměle vytvořenou aféru mé výroky budou nakonec pochopeny správně, tak jak byly myšleny. Přesto se členům a voličům za tuto záležitost ještě jednou omlouvám."

Celé prohlášení Mirka Topolánka najdete ZDE

Grémiu a straníkům také Topolánek slíbil, že do budoucna si bude dávat pozor na pusu. "Vím, že toto je můj největší nedostatek, ale ujišťuji vás všechny, že na rozdíl od svého soupeře možná někdy neslušně mluvím, ale nikdy neslušně nekonám."  

Mirek Topolánek (uprostřed) se za své výroky znovu omluvil.S rozhodnutím Topolánka zůstat samozřejmě ne všichni souhlasili. Příkladem je třeba šéf Senátu Přemysl Sobotka, který patřil k hlavním strůjcům "vzpoury proti Topolánkovi". Jednání grémia opustil zhruba o půl hodiny dříve než ostatní členové a byl evidentně rozladěný. Výsledek jednání nechtěl komentovat.

Zklamání nad výsledkem vyjádřila i další kritička politiky šéfa ODS, místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. "Zklamaná jsem proto, protože jsem přesvědčená o tom, že dobrovolný odchod Mirka Topolánka z funkce předsedy by celkovému výsledku ODS ve volbách prospěl. Nezbývá mi než to přijmout tak, jak to je. Vést uvnitř strany další nějakou válku nemá smysl."

ČTĚTE TAKÉ: Topolánek dál v čele strany: 3 krát pro a 3 krát proti
                       ODS a Topolánek: Pověste ho vejš?
 

Do jaké míry může rozhodnutí Topolánka ovlivnit nadcházející volby, nedokázala Němcová odhadnout. "Prohlížím si tady maily a zatím ty, co jsem dostala, a to neříkám, že třeba pan předseda nedostává jiné, vyjadřují zklamání."    

Velice opatrně se k situaci v ODS vyjádřil také prezident Václav Klaus. "V každém případě se památným rozhovorem pana Topolánka pro časopis Lui něco událo a já si myslím, že se to nedá odestát," řekl s tím, že na politické scéně se něco musí udít. "Ale jak tím zamíchají ti hráči, jak v nich bude vítězit racionální pocit, loajalita, chytrý, nebo špatný kalkul, to já nemohu posoudit," dodal někdejší čestný předseda ODS.

Topolánek si může oddychnout, ODS ho chce dál v čele.Politolog Bohumil Doležal vzhledem k výsledku jednání grémia poznamenal: "Nevím, co tam tak dlouho probírali." Celou záležitost označil za uměle vytvořenou, jíž se chopila protitopolánkovská klika. "A v rámci vnitřního boje byla připravena dosáhnout svého i za cenu, že to zničí stranu," domnívá se Doležal.

V sobotu 20. března 2010 přinesl server Blesk.cz výroky, které Topolánek pronesl při fotografování pro časopis Lui. "Co ti mám říct? Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer prostě je Žid, není to gay a ten uhne ještě dřív. To přeci nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem." Stejný rozruch vzbudila jeho údajná vyjádření o církvi pro stejný časopis. Topolánek například řekl, že "křesťanství je pro mě názor. Prvotní křesťanství bylo bez církve, církev se chopila díky různým liturgickým..., díky oblbování mas, díky brainwashingu totálnímu se zmocnili těch lidí a jejich mozků", řekl podle záznamu rozhovoru na serveru Blesk.cz. Na adresu příznivců ČSSD Topolánek podle serveru řekl: "Co je obyčejný Čech, pro kterého dělá Paroubek politiku? Knedlo-vepřo-zelo, všechny zavřít a nakopat do pr...,". Topolánek se za výroky omluvil.

Výroky Mirka Topolánka 

V rozhovoru pro Lidové noviny označil v srpnu 2003 volební sliby ČSSD před volbami 2002 za "osvětimskou lež". Později k tomu řekl: "Můj výrok o osvětimské lži byl pitomý i zkreslený. Byl pitomý v tom, že mi vůbec vyletěl z pusy."


V květnu 2005 v rozhovoru s redaktorkou Lidových novin v pražském divadle Archa řekl Topolánek o chystané evropské ústavě: "Když se bavíme o evropské ústavě, tak musím říct - a to slovo použiju naprosto odpovědně - je to obrovský shit."


"Neočekávejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde." Tak na setkání s podnikateli avizoval v červnu 2005 personální změny po případném volebním vítězství ODS.


Na schůzi sněmovny v únoru 2007 udělal vulgární gesto směrem k opozici ve chvíli, kdy si opoziční poslanci stěžovali na nepřítomnost členů vlády. Vzápětí se omluvil a dodal, že vztyčený prostředník byl "nonverbální komunikací" s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL). "To, co jsem ukázal, znamená 'Kalousku, jsi jednička!'" řekl o týden později.


V březnu 2007 vzbudil pozornost, když v SMS zprávě novináři použil německý výraz "Es kommt der Tag...", používaný ve 30. letech SdP jako výzva k připojení Sudet k říši. "Nekomentuji soukromou poštu, natož svou vlastní. Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, neboli jak uplést z h.... bič. S novináři je to těžké. Koupíš cedník, teče. Zalepíš díry, necedí. Kolik třešní, tolik višní," uvedl pak Topolánek ve zprávě, kterou zaslal agentuře ČTK.


V lednu 2008 na adresu tehdejšího místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Davida Ratha: "Já použiji ještě dnes jednu citaci z písničky Dana Landy: 'Vždyť i to největší hovado má svůj strop,' vy ho nemáte".


V únoru 2008 během první neúspěšné volby prezidenta: "To je směšný. Demokratická, svobodná volba! Totální výsměch. Jak se dívají, jestli náhodou někdo nezvedne ruku, tak mu po ní šáhnou. Jděte do pr...., všichni!"

 

Zdroj: ČTK

 

Foto: Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ