V ČSSD začal boj o místopředsedy. Bude jich víc?
15.02.2009 10:00 Původní zpráva Aktualizováno 15.02. 10:11
O tom, že předsedou ČSSD bude znovu Jiří Paroubek, je od podzimních voleb jasno. Nyní ale jednotlivé regiony svedou tuhý boj o to, který z nich bude mít zastoupení v předsednictvu: zájemců o postavení stranické špičky je totiž víc, než se čekalo.
Tlaky na to, aby se počet postů ve vedení sociální demokracie rozšířil, sílí. Je to hlavně kvůli tomu, že bitva o jména nových místopředsedů by na sjezdu nemusela být tak krvavá. O stávajících pět místopředsednických křesel mají nyní zájem Bohuslav Sobotka, Milan Urban, Zdeněk Škromach a Jana Vaňhová, kteří budou posty obhajovat.
Za Ostravu bude kandidovat místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek, do vedení chce i brněnský primátor Roman Onderka, šéf pražské organizace ČSSD Petr Hulinský a šéf dolní parlamentní komory Miloslav Vlček, který je z Olomouce. Nominaci nejspíš využije i jihočeský poslanec Vítězslav Jandák.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek se pustil do vlády a pak přiznal, že je omylný
Naopak šéf senátního klubu Petr Vícha se rozhodl, že ve vedení strany už být nechce. Jisté je, že kolotoč otevřených i skrytých vyjednávání se v ČSSD už rozjel. Jeden ze středočeských sociálních demokratů potvrdil, že "jisté dohody" už jsou uzavřeny. "Teď jde o to, kolik delegátů na sjezdu poslechne své kolegy," dodal.
Pět, šest nebo sedm...
Přes divoké spekulace o tom, kolik míst navíc by bylo potřeba, aby se uspokojily nároky všech krajských organizací, je podle domněnek jednotlivých politiků ČSSD pravděpodobné, že počet místopředsedů se nakonec rozšíří o jeden post. I když předseda Jiří Paroubek se zatím k posilnění týmu svých nejbližších spolupracovníků moc nemá - alespoň podle oficiálního vyjádření.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD zahájila sjezd. Zrušila přímou volbu šéfa
"Zatím nemám definitivní názor, ale nepřikláním se k navýšení počtu místopředsedů. Pokud by byl jejich počet dvojnásobný, váha místopředsedy - málo platné - není taková," řekl Paroubek.
Dodal však, že pokud mu budou předloženy pádné argumenty, může svůj názor ještě změnit. V kuloárech se mluví i o tom, že Paroubkovi se zvyšování počtu místopředsedů příčí mimo jiné kvůli tomu, že by mohl zeslábnout jeho vliv.
Tlak na Vlčka
Navzdory všem dohodám se rozhodl kandidovat na místopředsedu šéf sněmovny Miloslav Vlček. Muž, který je už přes dva roky "dočasně" šéfem dolní komory parlamentu, vyrazil svým odhodláním dech řadě spolustraníků. Mnoho jeho kolegů bylo přitom ještě v sobotu ráno přesvědčeno, že Vlček si záměr dostat se do vedení strany už rozmyslel. "Je zjevné, že máte víc informací než já," podivoval se například Lubomír Zaorálek.
Vlček však sám novináře upozornil, že si kandidaturu rozhodně nerozmyslel. Spekulace o změně svého rozhodnutí prý také zaznamenal, nicméně ujistil, že nominaci uplatní. Příliš vážně se nebere ani kandidatura poslance Vítězslav Jandáka, kterého nominovala jihočeská ČSSD. Jandák, který byl v Paroubkově vládě ministrem kultury, prý na sebe chce jen upozornit.
Hulinský vs. Paroubek
Svého člověka chce tentokrát prosadit do vedení strany i Praha. Místní stranickou organizaci však vede Paroubkův neoblíbenec Petr Hulinský, který se na brněnském sjezdu před dvěma lety dostal do sporu s předsedou. Teprve když Paroubek pohrozil, že odstoupí, byl místo Hulinského zvolen místopředsedou Milan Urban ze středních Čech. "Umím si naši spolupráci představit velmi dobře," popírá Hulínský, že by komunikace mezi ním a šéfem strany mohla drhnout. "Nabízím znalosti komunální politiky a myslím, že v době, kdy máme třináct hejtmanů, bych mohl být přínosem," říká ke své kandidatuře.
Svoji pozici má téměř jistou hejtmanka Ústeckého kraje Jan Vaňhová. Podle stranických stanov musí být totiž ve vedení ČSSD žena a Vaňhová žádnou soupeřku zatím nemá. Její pozici však zeslabuje způsob, jakým vedení ústecké ČSSD zatočilo s lídrem krajské kandidátky Jaroslavem Foldynou. "Může se stát, že nedostane na sjezdu potřebný počet hlasů a nominace se bude opakovat," nastínil možnost překážky jeden z delegátů. Právě Vaňhová se totiž nakonec ujala funkce hejtmana místo odstaveného Foldyny.
Čistka ve stínové vládě
Předseda Paroubek v sobotu také potvrdil, že chystá změny ve stínové vládě ČSSD. A podle všeho to nebudou změny kosmetické, naopak se mluví o tom, že by měl vyměnit až polovinu stínového kabinetu. Sám Paroubek řekl, že jeho stínoví ministři mají do konce února čas na to, aby vypracovali zelenou knihu, tedy návrhy změn v jednotlivých resortech. To bude podle Paroubka první prubířský kámen. Podle toho, jak budou aktivní, rozhodne předseda o jejich setrvání. "Stínoví ministři by měli mít představu, jaké zákony chceme představit v prvních sto dnech vlády," prohlásil.
ČTĚTE TAKÉ: ODS rozjela tvrdou kampaň: cssdprotivam.cz
Foto: Tomáš Nosil a Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.