Vadí jí protiislámské výzvy v kampaních, soud stížnost smetl

Domácí
11. 1. 2018 09:47
Zvandalizovaný volební billoard SPD na Žižkově.
Zvandalizovaný volební billoard SPD na Žižkově.

Ústavní soud odmítl stížnost ženy, která kritizovala kampaň některých stran ve sněmovních volbách, zejména zobrazování zbraní a protiislámské výzvy. U Nejvyššího správního soudu se neúspěšně pokusila zpochybnit regulérnost celých voleb, případně alespoň výsledek ve Středočeském kraji.

"Ústavní soud se ztotožňuje se způsobem, jakým se NSS věcně vypořádal s konkrétními námitkami stěžovatelky," stojí v usnesení.

V řízení před soudem žena poukazovala jednak na to, že v různých volebních materiálech Realistů, TOP 09 a hnutí ANO se objevily zbraně. Nejvyšší správní soud konstatoval, že zobrazení zbraně není vždy výzvou k násilí, například ve volebních klipech TOP 09 šlo o zjevnou nadsázku, která je v kampani přípustná.

Hnutí ANO zase podle soudu chtělo zdůraznit téma bezpečnosti, použilo k tomu žlutou postavičku v kostýmu vojáka. Podobná situace byla u Realistů. "Obecně lze shrnout, že v politickém marketingu, který se řídí zejména zákony mediální logiky, jsou běžnou strategií personalizace, hyperbolizace, symboličnost či zkratkovitost sloganů, a to zejména v období volební kampaně," rozhodl Nejvyšší správní soud, který ženě nedal za pravdu ani v její kritice hesel SPD.

Slogany jako Stop islámu a Ne islámu jsou podle ženy nerealistické, a navíc v rozporu se svobodou vyznání. "Citované slogany jsou opět zjevnou zkratkou, která je v politickém marketingu obecně přípustná. Navrhovatelkou uváděná faktická neproveditelnost doslovného významu těchto sloganů nemůže způsobit jejich nezákonnost," rozhodl soud.

Žena ke stížnosti připojila také návrh na zrušení části volebního zákona. Vadilo jí to, že volby jako celek může zpochybnit jen politická strana, hnutí nebo koalice, nikoliv jednotlivý volič.

"Pokud stěžovatelka svou argumentací zpochybňuje stávající podobu právní úpravy soudního přezkumu voleb, lze v tomto směru souhlasit s názorem soudu, že změna příslušné právní úpravy náleží plně do pravomoci svěřené moci zákonodárné, nikoliv moci soudní, Ústavní soud nevyjímaje," konstatovali ústavní soudci.

Nejvyšší správní soud dostal po sněmovních volbách 78 podnětů, vyhověl jedinému - komise ve středních Čechách masivně chybovaly při počítání preferenčních hlasů ODS. Místo Petra Bendla poslal soud do Poslanecké sněmovny Martina Kupku.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ