Věci veřejné opravují náhubkový zákon. <span>ODS ho brání</span>

Domácí
16. 6. 2010 19:08
Názory Kateřiny Klasnové a Petra Tluchoře se rozcházejí.
Názory Kateřiny Klasnové a Petra Tluchoře se rozcházejí.

Názory Kateřiny Klasnové a Petra Tluchoře se rozcházejí.Mezi poslankyní za Věci veřejné Kateřinou Klasnovou a znovuzvoleným šéfem poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem to jiskří. Názory vyjednavačů komise pro kulturu se rozcházejí hned v několika bodech. Kromě toho, že Tluchoř smetl ze stolu "véčkařskou" novelu náhubkového zákona, prosazuje jménem ODS i privatizaci České  tiskové kanceláře a finanční kompenzace vlastníkům památkových budov. Klasnová je ostře proti.

Prvním důvodem neshod byla novela náhubkového zákona, kterou Klasnová na setkání donesla. Zákon, který v minulém volebním období pomohli prosadit poslanci ODS, například trestá zveřejnění policejních odposlechů až pěti lety za mřížemi, popřípadě pokutou ve výši až pěti milionů korun. "Jsme pro vyškrtání těch pasáží zákona, které vedou k tomu, že ze strany veřejnosti není možná důsledná kontrola veřejných činitelů," zdůvodňuje Klasnová nutnost novelizace kontroverzního zákona. "Dochází tam ke kolizi práva na informace a práva na ochranu osobnosti a jde to na ruku politikům," míní poslankyně.

ČTĚTE TAKÉ: Tluchoř obhájil, opět šéfuje klubu ODS ve sněmovně
                        Nováčci z Věcí veřejných

Předseda poslaneckého klubu ODS ale bránil stávající znění zákona z dílny ODS. "Pan Tluchoř argumentoval tím, že je třeba lidi chránit před pomluvou a tak dále," přibližuje průběh jednání Klasnová. Tluchoř se k tomuto bodu odmítl vyjádřit. "Nebudu komentovat průběžný stav vyjednávání," odvětil na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ.

Ve stejnou dobu, kdy se Klasnová dohadovala s Tluchořem, zasedala i legislativní komise, kde ODS zastoupená Markem Bendou, jedním z autorů náhubkového zákona, předložila vlastní návrh novely. "No vida, oni to za nás nakonec rozlouskli v legislativní komisi," řekl poté Tluchoř své kolegyni.

Nedořešená ale zůstává situace kolem ČTK. ODS chce zrušit její radu a agenturu privatizovat. "Máme to i ve volebním programu," připomíná Tluchoř. "Nicméně archiv kanceláře musí zůstat ve vlastnictví státu," dodává. ČTK podle něj vykonává "naprosto standardní komerční činnost", a není tedy důvod ji neprivatizovat.

Klasnové se ale myšlenka na privatizaci největší a nejstarší tuzemské tiskové kanceláře ani trochu nezamlouvá.

Nejzásadněji se Klasnová s Tluchořem přou o zákon o památkové péči."Obávám se ztráty objektivity a v našem českém prostředí by takový krok byl spíše kontraproduktivní. Jak potom uhlídat, aby nebyl omezen tok nějakých informací?," ptá se poslankyně. Kolega Tluchoř s ní však strach ze ztráty objektivity nesdílí. "Toho se nebojím," řekl.

"Věci veřejné jsou hlavně pro apolitizaci mediálních rad a myslím, že ODS to chce přesně opačně, že ta tam ty vlivy chce mít. Ale třeba se mýlím," dodává Klasnová s poukazem na to, že Tluchoř plány své strany dostatečně neobjasnil.

Nejzásadněji se Klasnová s Tluchořem rozcházejí v pohledu na zákon o památkové péči. Zatímco poslankyně za VV chce dát větší prostor odborníkům a posílit péči o památky, Tluchoř přišel na jednání s návrhem na tzv. kompenzaci vlastnických práv. Týkala by se majitelů nemovitostí, které podléhají dohledu památkářů. "Pokud někomu řekneme, že má nějakou povinnost, že je nějak omezené jeho vlastnické právo ve veřejném zájmu, tak má nárok na kompenzaci," obhajuje návrh své strany Tluchoř. " Také se musí oddělit skutečné památky od dalších domů v památkových zónách," dodává.

Klasnovou tento přístup dle jejích slov doslova "děsí". "Památkáři vám řeknou, že okna vašeho domu musíte zachovat v původním stylu a vy tam přitom chcete dát plastová. Tak  budete argumentovat tím, že jste krácen na svých právech, a stát vám to nějakým způsobem doplatí," přibližuje Klasnová návrh ODS. "Připadá mi to tak absurdní, jako kdybych měla restaurovat Rembrandtův obraz, a protože vodovkami by to bylo levnější, tak by mi stát doplatil za to, aby se to mohlo restaurovat kvalitními barvami."

Klasnová chce proto na další zasedání komise přivést i památkáře. "Pořád doufám, že je přesvědčím, protože diskuse pokračuje." Přes veškeré neshody prý ale jednání komise pro kulturu probíhají věcně, nezvedá se hlas, nebouchá do stolu.

Foto: Lucie Pařízková, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ