Véčkaři chystají ústavní stížnost k restitucím, navrhnou změny zákona

Domácí
27. 11. 2012 17:38
Předseda Věcí Veřejných Radek John.
Předseda Věcí Veřejných Radek John.

Opoziční Věci veřejné chystají vlastní právní kroky v reakci na schválený zákon o majetkovém vyrovnání církví. Podobně jako opoziční ČSSD a KSČM se chystají podat svoji ústavní stížnost. VV ji chtějí stavět na tom, že zákon byl prý schválen v době, kdy byla vyhlášena přestávka na jednání poslaneckého klubu. "Toto je jasně doložitelné ze stenografického záznamu," řekl novinářům poslanec VV Otto Chaloupka. Také ČSSD tvrdí, že byl porušen jednací řád Sněmovny.

VV dále také v nejbližších dnech podají vlastní návrh novely zákona, jejímž cílem je podle předsedy VV Radka Johna napravit ta "největší zvěrstva", která zákon přinese, a reflektovat největší výhrady k zákonu. "Naše novela, kterou podáme, řeší především prolomení restituční hranice roku 1948 a osvobození církví od daně z příjmu za první prodej tak, jak je naprosto nesmyslně v zákoně uvedeno," řekl John novinářům. VV byly v Nečasově vládě v době, kdy se církevní restituce připravovaly, po rozštěpení strany přešly do opozice.
Zrušit osvobození z daně chce též vládní koalice a ČSSD. Osvobození od daně při prvním prodeji bylo i v případě jiných restitucí v minulosti.

VV ve své chystané novele hodlají též navrhnout zkrácení přechodného období, kdy má stát postupně přestávat platit platy duchovních, ze schválených 17 na deset let. Tím se má podle Johna ušetřit šest miliard. Další ustanovení v novele se má podle VV týkat přecenění nadhodnocených odhadů pozemků, které mají být vydány. To podle Johna přinese další miliardy úspor.

Věci veřejné chtějí postupovat samy, protože podle nich si opoziční sociální demokracie většinou chce podávat svoje návrhy sama. O změnách v církevních restitucích ale chtějí poslanci VV s opozičními politiky vyjednávat. Návrh na zrušení zákona může podat skupina nejméně 41 poslanců, poslanců VV je ale výrazně méně.

ČSSD se ve své stížnosti chtějí zaměřit na údajné porušení jednacího řádu při schvalování zákona ve sněmovně, nerovný přístup k restitucím, který prý církve oproti ostatním restituentům zvýhodňuje při vypočítávání náhrad za majetek, jež nelze vrátit, a také na to, že náhrady mají dostat i církve, které o žádný majetek za komunismu nepřišly.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ