Vedení ČSSD vyzvalo Rozbořila k rezignaci. Ten to odmítl

Domácí
24. 10. 2015
Bohuslav Sobotka a Jiří Rozbořil.
Bohuslav Sobotka a Jiří Rozbořil.

Výzva k odstoupení olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který čelí obvinění z podplácení, je stanoviskem sociální demokracie. Uvedl to předseda strany Bohuslav Sobotka po jednání ústředního výkonného výboru ČSSD, tedy širšího vedení strany. Rozbořila k rezignaci vyzvalo v pátek politické grémium ČSSD, ráno se k němu připojilo předsednictvo strany. Rozbořil na svém stanovisku zůstat ve funkci trvá.

"Diskuse na jednání ústředního výkonného výboru potvrdily, že toto je stanovisko strany," řekl po jednání výboru Sobotka. Na řadě je teď podle něj olomoucká krajská organizace ČSSD, která dosud za Rozbořilem stála, aby se se situací vypořádala a vybrala kandidáta nového hejtmana.

Rozbořil uvedl, že na svém setrvání ve funkci trvá. Argumentuje tím, že ústřední výkonný výbor žádné usnesení k jeho osobě nepřijal a tento bod byl z jeho programu stažen. Zůstává tak členem strany a není prý zbaven žádných funkcí. "Já nemám ambice jít do Prahy, Parlamentu či Senátu, mám ambice dokončit práci, kterou jsem započal před čtyřmi roky. To, že nebudu na kandidátce, je jasné," řekl.

Uvedl, že nejzásadnější je pro něj podpora klubu v regionu. Nedokáže si prý představit, že by během týdne jeho krajští kolegové změnili názor, byť tlaky jsou podle něj obrovské. "Pokud by však klub řekl, že mě nechce, budeme to řešit," doplnil. O jeho osudu bude krajské vedení znovu jednat 2. listopadu.

První místopředseda strany Milan Chovanec dnes uvedl, že doufá ve změnu hejtmanova stanoviska. Podle Chovance by měl Rozbořil plnit názor strany, díky které funkci získal. "Já doufám, že kolega Rozbořil, kterého považuji za rozumného člověka, nebude chtít dál pracovat v neprospěch sociální demokracie a rozhodne se rozumně," řekl novinářům Chovanec.

Předseda olomoucké krajské organizace Jiří Zemánek řekl, že krajští členové budou nepochybně dnešní rozhodnutí vedení strany vnímat. "Máme zhruba týden na to, abychom se s touto situací vyrovnali. Apel strany je velmi silný, velmi vážně se o té situaci musíme bavit. Předpokládám, že tlak na nás bude sílit," řekl. Nedokázal říci, zda bude o jeho podpoře 2. listopadu krajské vedení znovu hlasovat, stanovisko k tomu prý však budou muset zaujmout.

Grémium i předsednictvo ČSSD shodně vyzvaly Rozbořila, aby vzhledem k trestnímu stíhání rezignoval na všechny veřejné funkce. Požádalo také krajskou organizaci ČSSD v Olomouckém kraji, aby neprodleně zahájila výběr nového lídra pro krajské volby. Podle Zemánka se tak stane příští týden. Rozbořil už dříve uvedl, že jako obviněný znovu kandidovat nehodlá a podle stanov strany ani nemůže. Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek k tomu podotkl, že olomoucký hejtman svým kolegům z vedení dalších krajů svou verzi zatím neobjasnil.

Sobotka také uvedl, že zatím není na stole otázka Rozbořilova členství ve straně, pokud by rezignovat odmítl. Předseda ČSSD věří, že Rozbořil dá nakonec přednost tomu, co je v zájmu sociální demokracie.

Rozbořil, který čelí podezření z podplácení, dnes na jednání ústředního výkonného výboru nedorazil. Podle premiéra tím přišel o příležitost se hájit. Hejtman řekl, že k cestě do Prahy neviděl důvod. "Vše, co bylo řečeno a mohl jsem říct, jsem řekl. Má účast by rozhodnutí grémia ani předsednictva nezvrátila," řekl.

Jako jediný z obviněných v korupční kauze je Rozbořil stíhán na svobodě. Trojice dalších mužů je ve vazbě. Čelí obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení. Jde o olomouckého šéfa odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele exministra vnitra Ivana Langra.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné