17. listopad 1939
Veřejnost si připomíná Opletalovu smrt a uzavření vysokých škol
17.11.2018 11:22 Aktualizováno 17.11. 12:00
Uzavření vysokých škol nacistickými okupanty 17. listopadu 1939 a smrt studenta Jana Opletala a dalších umučených a popravených studentů si v sobotu připomněli lidé u Hlávkovy koleje v Praze. Výročí událostí z roku 1939 o 50 let později stálo na začátku sametové revoluce. Setkání se zúčastnili politici, zástupci vysokých škol, studenti, akademické sféry i církve. Zazněly především apely na to, aby lidé nezapomínali na oběť studentů i na to, aby se jediný mezinárodní svátek s českými kořeny vrátil do českých kalendářů.
Za totéž se zasazovali účastníci vzpomínkového setkání u pamětní desky Jana Opletala v Žitné ulici, kterou organizuje Studentská komora rady vysokých škol a kam se vydali účastníci pietního aktu u koleje. Deska připomíná i méně známou oběť nacistických represí z roku 1939, dělníka Václava Sedláčka. Kromě rektorů FF UK a ČVUT, kteří mluvili i u Hlávkovy koleje, přítomné pozdravil i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Stejně jako pietu u koleje i poctu Opletalovi v Žitné zakončil zpěv hymny.
Ranního pietního aktu u Hlávkovy koleje se zúčastnil bývalý předseda Senátu Milan Štěch, nový senátor Jiří Drahoš, někteří rektoři vysokých škol, předseda SPD Tomio Okamura, zástupci vedení Prahy, ministr dopravy Dan Ťok a zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, který tradičně pietní akt s Hlávkovou nadaci pořádá.
Štěch ve svém projevu poděkoval pamětníkovi událostí listopadu 1939 Vojmíru Srdečnému, tehdejšímu studentovi, který se tradičně setkání u koleje účastnil. Letos je mu 99 let a ze zdravotních důvodu se z dnešní vzpomínky omluvil.
"Dnešní den je důkazem toho, že odvaha a ideje mládí, mohou rozpohybovat kola dějinných události," řekl Štěch. Věří, že ani dnešní mladí lidé by se nezalekli a po vzoru svých předchůdců by za svobodu a demokracii dokázali bojovat. "Právem je 17. listopad slaven jako Mezinárodní den studentstva a plně podporuji, aby se to více promítlo i v naší zemi. Studenti několikrát zasáhli významně do našich dějin," uvedl.
Rektor ČVUT Vojtěch Petráček ve svém projevu varoval před relativizací významu událostí z roku 1989 a přechodu k demokracii. "Někdy jsou i ti, kdo druhé bili, vyznamenáváni ve jménu boje za svobodu," uvedl. Český svaz bojovníku za svobodu před časem vyznamenal komunistu Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na represích odpůrců komunistického režimu. Předseda svazu Jaroslav Vodička, který mu ocenění předal, se dnešní akce neúčastní.
Po položení věnců před kolejí se průvod vydal do Žitné ulice, kde byl 28. října při protinacistické demonstraci zraněn Jan Opletal, který svým zraněním podlehl 11. listopadu 1939. Jeho pohřeb o čtyři dny později se opět stal velkou demonstrací proti okupaci a vedl k rozhodnutí Adolfa Hitlera zavřít české vysoké školy a k brutálnímu násilí na studentech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.