Změna systému
Vláda bude moci odvolávat státní tajemníky na ministerstvech
23.01.2019 16:28 Aktualizováno 23.01. 18:59
Vláda pravděpodobně bude moci z popudu příslušných ministrů odvolávat státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech. Opětovně to prosadila ve Sněmovně koalice ANO a ČSSD s pomocí SPD a KSČM, když přehlasovala odmítavé stanovisko Senátu. Podle kritiků bude tato změna znamenat návrat k politizaci státní správy. Protikorupční platforma Rekonstrukce státu varuje, že zákon v nové podobě už neochrání úředníky před možnými personálními čistkami.
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš výtky odmítl s tím, že jeho hnutí prosadilo depolitizaci státní správy. "My jsme úřednická vláda. My jsme to hnutí, které depolitizovalo státní správu, protože máme ve vládě úředníky, máme ve vládě lidi, kteří byli nominováni, ale nejsou členy hnutí. Nikdo nechce dělat žádné čistky, my to neděláme," prohlásil premiér. Podle něj byla státní správa před přijetím služebního zákona během deseti let obsazena adepty bývalých vládních stran.
"Nevidím rizika, na která Senát upozorňuje, nejsou nijak vysoká," hájil sněmovní verzi také ministr vnitra, vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. "Já se necítím jako ministr úřednické vlády, to si s panem premiérem budeme muset ještě vyjasnit," dodal k Babišovým výrokům. Mikuláš Ferjenčík (Piráti) označil za absurdní, pokud má premiér za nestranného úředníka i ministra dopravy Dana Ťoka, který byl jedním z volebních lídrů ANO.
"Vy se teď pokoušíte o novou politizaci státní správy tak, aby vám to vyhovovalo," oponoval premiérovi předseda opoziční ODS Petr Fiala. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše chce vláda obsadit úřednická místa nikoli podle stranické legitimace, ale "podle loajality k vůdci". Podle Marka Výborného (KDU-ČSL) novela umožní ministrům odstranit během půl roku všechny nepohodlné úředníky s pomocí jejich špatného služebního hodnocení.
Novela prodlužuje lhůtu hodnocení
Novela ale také prodlužuje lhůtu, během níž jsou úředníci hodnoceni, ze 40 na 60 služebních dnů. Pokud by byli shledání nevyhovujícími, měli by mít na nápravu 90 místo 40 dnů.
Novelu služebního zákona odmítla vedle opozice rovněž Odborový svaz státních orgánů a organizací a organizace Rekonstrukce státu. Ta ve středeční reakci uvedla, že poslanci vykostili služební zákon, ze kterého takto zmizí pojistky před politickými tlaky. "Pokud se vláda rozhodne volnějších pravidel využít a provést zásadní politické čistky na všech úrovních státní správy, služební zákon jim v tom už nedokáže zabránit," uvedl vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický. Dotčení úředníci se podle něj budou moci bránit jen u soudu. Změny jdou zcela proti původnímu smyslu zákona, dodal.
Návrh, aby státní tajemníci na ministerstvech už nebyli kárně odpovědní, ale mohli být vládou odvoláni stejně jako náměstek ministra vnitra pro státní službu, předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Změnu hájila tím, že se režim sjednotí a odvolání bude dál přezkoumatelné soudem, stejně jako u jiných státních úředníků. Podle odpůrců ale tato změna bude znamenat odklon od depolitizace státní správy, jestliže každá nová vláda bude moci vyměnit všechny státní tajemníky, kteří jsou odpovědni za personální obsazování úředníků na ministerstvech.
Novela zavádí také dvoukolový systém výběrových řízení na pozice ve státní správě, který má nahradit dosavadní tři kola. Právě toto ustanovení by podle opozice i odborů umožnilo vládě zbavit se po systemizaci nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa lidmi ze spřátelených firem. Do druhého kola by se totiž mohli vedle kariérních úředníků přihlásit i lidé mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídicích funkcí.
Předloha má přinést možnost pružněji obsazovat volná služební místa, a to i maturanty s příslušnou praxí, kteří by se zavázali do devíti let získat předepsané vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.