<span>Vláda neselhala,</span> ohradil se Fischer vůči výtce ČSSD

Domácí
30. 10. 2009 15:16
Premiéru Fischerovi se výtky ČSSD nelíbí.
Premiéru Fischerovi se výtky ČSSD nelíbí.

Premiéru Fischerovi se výtky ČSSD nelíbí.Český premiér Jan Fischer se ostře ohradil vůči vyjádřením ČSSD, že jeho vláda selhala při dojednání výjimky z listiny základních práv. Tu summit EU Česku schválil kvůli podmínce prezidenta Václava Klause pro podpis ratifikace lisabonské smlouvy o reformě unie.

Pokud by podle Fischera zástupci Prahy šli do jednání s tím, že by výjimku omezili jen na takzvané Benešovy dekrety, pak by prý lisabonskou smlouvu pohřbili.

"Vláda neselhala," ohradil se velmi zvučným hlasem Fischer. Bylo na něm navíc patrné zklamání či rozhořčení z vyjádření sociálních demokratů. ČSSD vydala prohlášení, v němž vyjadřuje nespokojenost se způsobem uplatnění výhrady prezidenta Václava Klause. Podle Fischera sociální demokraté velmi dobře věděli, s čím česká delegace do Bruselu jela.

PSALI JSME: Politici si po summitu oddechli, výjimku hodnotí různě 
                      Za Klause v Bruselu demonstrovalo jen 15 lidí

"Namísto požadovaného prosazení pouhé výjimky, pokud jde o možnost retroaktivity listiny základních práv EU na oblast majetkových práv vzniklých před její ratifikací, přistoupila (česká vláda) na jen těžko přijatelnou konstrukci vyloučení celého souhrnu zejména rozsáhlých sociálních práv nové generace," uvedl šéf ČSSD.

Podle ČSSD vláda jako vyjednavač selhala.Prostřednictvím ministra zahraničí Jana Kohouta prý včas informoval vládu, že sociální demokracie odmítá vyloučení celé listiny základních práv EU. "ČSSD projevila velkou zdrženlivost při řešení tohoto - podle našeho názoru - nadbytečného požadavku prezidenta Klause," konstatoval. Dopady výjimky budou sociální demokraté s právníky teprve analyzovat.

Fico: Slováci vyjednali více

Podle názoru vedení ČSSD řešila velmi rozumným a dostatečným způsobem otázku Benešových dekretů slovenská vláda. Také podle Fica si Slováci vyjednali na summitu víc než Češi. Zástupci Prahy podle něj dosáhli toho, že na české občany se z obav z možného prolomení takzvaných Benešových dekretů nebude listina základních práv EU vztahovat. Slovákům ve Ficových očích ale jednak práva vyplývající z charty zůstanou, a navíc si vybojovali, že lídři EU přijali usnesení, že mezi listinou a dekrety není žádný vztah. "Zabili jsme jednou ranou dvě mouchy," řekl Fico v noci na dnešek. "Na rozdíl od České republiky," podotkl.

Klaus dosáhl svého, Česko získá výjimku.Právě obavami o možné prolomení dekretů někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše a případné uplatnění majetkových nároků sudetských Němců vystěhovaných z poválečného Československa zdůvodňoval prezident Václav Klaus svůj požadavek dojednat výjimku z Listiny základních práv EU před dokončením české ratifikace lisabonské smlouvy o unijní reformě.

V závěrech nynějšího bruselského summitu budou zopakovány dvě pasáže z listiny základních práv. V jedné z nich se říká, že listina "se týká členských států EU jen tehdy, když uplatňují právo unie". Benešovy dekrety však nejsou součástí unijního práva, nýbrž právních pořádků Česka a Slovenska. Podle Fica to jasně potvrzuje dřívější postoj Bratislavy, že mezi Listinou základních práv EU a Benešovými dekrety žádný vztah není, a že tudíž v případě vstupu lisabonské smlouvy v platnost možné prolomení dekretů nehrozí.

Foto: ČTK a archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ