Volby v ČR? Souboj populismu a evropských hodnot, tvrdí Francie

Domácí
25. 1. 2018 09:48
Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman (na fotografii vpravo) se v Praze utkali v první televizní debatě před druhým kolem prezidentských voleb.
Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman (na fotografii vpravo) se v Praze utkali v první televizní debatě před druhým kolem prezidentských voleb.

Francouzská média sledují české prezidentské volby se zájmem, který posilují komplikace kolem vzniku nové vlády po parlamentních volbách. Vnímají, že ve druhém kole se střetává prezident obhajující svůj první mandát populistickými tématy a vyzývatel, který představuje liberální a proevropské hodnoty.

Nejpravidelněji sleduje vývoj kolem voleb agentura AFP, která před druhým kolem poukazuje na to, že závěr kampaně ovládla problematika migrace. Prezidenta Miloše Zemana označuje za politika nepřátelského k migrantům, jejichž přítomnost v České republice prezident bere jako teroristickou hrozbu a jejichž směřování do Evropy má za organizovanou invazi. Jeho soupeře pak agentura popisuje jako proevropského vědce, který varuje před strachem, hysterií a netolerancí. AFP si přitom všímá i neologismu "vítač", jímž Zemanovi příznivci nálepkují Drahoše jako někoho, kdo o příliv imigrantů usiluje.

Populista Babiš

Rozhlasová stanice Radio France Internationale (RFI) ve své poslední relaci referovala o České republice jako o další zemi s Rakouskem, Polskem a Maďarskem, kterou zaplavil populismus. Za populistu považuje jak vítěze parlamentních voleb Andreje Babiše, který se pokouší získat důvěru parlamentu, tak "proruského" Zemana. Voliče prý popuzuje otázka migrace a uprchlických kvót vnucovaných Evropskou unií, které v nich zvyšují obavy o bezpečnost. To pak vede k rostoucí nedůvěře nejen k EU, ale i k stávajícím institucím a médiím hlavního proudu. V ovzduší islamofobie bez přítomnosti muslimů vzniká prostor pro nekritické přijímání dezinformací, zejména z proruských zdrojů.

RFI se ptá, zda volby vyústí v proevropské směřování s Drahošem, nebo v euroskeptické se Zemanem. "Zatímco země zažívá solidní růst s nezaměstnaností na rekordně nízké úrovni, populistická rétorika stále ještě vytváří klima nedůvěry vůči Evropě, která je už pevně zakořeněná," upozornila rozhlasová stanice na svém webu.

Mladí proti extremismu

Rovněž deník La Libre Belgique se ptá, zda bude pokračovat v Česku "populistická a euroskeptická odchylka". Zároveň podotýká, že hlavně mladí voliči vytýkají těm starším, že se bojí změn, a doufají, že s Drahošem se podaří zamezit růstu extremismu v zemi. Levicový deník Libération Zemanovi, "bývalému sociálnímu demokratovi, který se změnil v xenofobního, proruského a euroskeptického nacionalistu", vytýká "nenávistné projevy".

Odpoledník Le Monde se zabývá otázkou, proč jsou někteří Češi a další východoevropské národy vůči projektu jednotné Evropy tak kritičtí. A cituje Martina Michelota z pražského think tanku Europeum: "Proč jsou Češi po Řecích největšími euroskeptiky v Evropě? Protože se jim slibovalo, že (západní Evropu) hospodářsky doženou, což se nestalo."

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ