Ostrou kritiku si vysloužil od Strany zelených prezident Václav Klaus za své názory na Evropskou unii, které prezentuje mimo jiné při nynější návštěvě Irska. Koaliční zelení jsou přesvědčeni, že Klaus podrývá blížící se české předsednictví a také vládu.
Podle koaličních zelených Klaus svými názory na lisabonskou smlouvu a také na ochranu klimatu poškozuje národní zájmy. Klaus mimo jiné zpochybňuje globální oteplování.
V prohlášení zelení uvedli, že "Klausovy ultrakonzervativní osobní názory, které hlásá bez ohledu na svou ústavní funkci, vytvářejí nerealistický obraz o České republice".
Klaus mimo jiné označuje lisabonskou smlouvu za "mrtvý" dokument. Řekl to poté, co ji Irové zamítli v referendu. Klaus se dnes večer v Dublinu soukromě setkal s vůdčí postavou irských odpůrců lisabonské smlouvy Declanem Ganleym. Šéf hnutí Libertas, které mělo velký podíl na odmítnutí dokumentu reformujícího fungování unijních institucí v irském referendu, uspořádal pro Klause a jeho ženu Livii večeři.
Klaus i Genley tvrdí, že nástupce zkrachovalé euroústavy předává příliš pravomocí členských států do Bruselu a neumožňuje občanům kontrolu nad jejím výkonem. Ganley smlouvu odmítá i jako podnikatel. Podle něj neotvírá žádné nové podnikatelské obzory a obává se také růstu daní jako důsledku jejího přijetí.
Setkání Klause s šéfem Libertas podle irského tisku vyvolalo nevoli zdejší vlády. I zelení za to hlavu českého státu kritizovali. Klaus se naopak v pondělí během návštěvy Irska prohlásil za disidenta EU.
ČTĚTE TAKÉ: Jak Václav Klaus leze na nervy irské vládě
Klaus se v Irsku označil za disidenta EU
Podle irských médií si tamní vláda na chystané setkání dvou předních euroskeptiků stěžovala na českém velvyslanectví. Česká diplomacie prý ale od irské strany žádnou stížnost neobdržela.
"Nelze oddělit roli ústavního činitele od role inženýra Václava Klause. Prezentováním extrémních názorů inženýra Klause na téma ochrany klimatu a EU, respektive lisabonské smlouvy, jsou poškozovány zájmy České republiky," uvedl předseda zelených, vicepremiér Martin Bursík.
Podle něj by všichni čeští státotvorní politici měli prezentovat Česko jako zemi s konzistentními názory v zahraniční politice, která je plnohodnotnou součástí EU a která je dobře připravena k předsednictví.
Podle zelených se Klaus očividně nevzdal naděje, že se EU vrátí k předchozí smlouvě z Nice, ačkoli všichni v unii chtějí ratifikaci lisabonské smlouvy. "Klaus rozšířil bojiště proti své vládě i na mezinárodní úroveň. Zatímco s opozicí ve sněmovně se snad daří navazovat dialog s cílem společně uspět jako předsednická země, prezident Klaus jedná přesně naopak," konstatoval první místopředseda strany, ministr školství Ondřej Liška.
Česko se předsedání ujme za necelé dva měsíce. V poslední době média spekulují o tom, nakolik tuto roli Praha zvládne. Obávají se právě Klause a jeho názorů, které nesměřují ke stmelování sedmadvacítky. Právě hledání konsenzu je přitom jedním z hlavních úkolů předsednické země.
Foto: AP, Lucie Pařízková