Prezident ve sněmovně
Zeman: Největší průšvih je solární byznys
07.05.2013 13:42 Aktualizováno 07.05. 15:30
Prezident Miloš Zeman přijel v úterý poprvé od svého nástupu do funkce na návštěvu do Poslanecké sněmovny. Poobědval s vedením komory a v projevu před poslanci přednesl své priority. Podle jeho slov jsou největšími problémy v Česku korupce, nezaměstnanost a nedůvěra lidí v politiky. Jako prezident se chce zasadit o prosazení majetkových přiznání, změnu volebního zákona a o příliv investic.
Zeman do sněmovny dorazil asi hodinu před polednem, u vstupu ho uvítala předsedkyně Miroslava Němcová, které Zeman předal kytici. Při příjezdu na Zemana jeden z přihlížejících zavolal: "Pane prezidente, morituri te salutant!" (Jdoucí na smrt tě zdraví!). "Živý jste dost," reagovala hlava státu.
Proslov Zeman věnoval několika prioritám a kompetencím, které jako přímo zvolený prezident má. Slíbil, že se pokusí přispět ke zklidnění české politické scény. Doufá, že čeští politici napříč politickým spektrem budou schopni se dohodnout na úsporných opatřeních i když mezi nimi panují přirozené programové rozdíly.
Prezident především oznámil, že se hodlá pravidelně účastnit zasedání vlády a obou komor parlamentu, a to "jistě k veliké moudrosti těch, kdo si mě přijdou vyslechnout," prohlásil. "Přál bych si přátelský a trvalý dialog mezi sněmovnou," dodal Zeman. Zásadními problémy, kterým je třeba čelit, jsou podle něj korupce, rostoucí nezaměstnanost a vzrůstající nedůvěra vůči ústavním institucím včetně sněmovny, která v současné době činí 13 procent.
Prioritou, kterou Zeman během projevu vyzdvihl, byl boj proti rozkrádání české společnosti. "Místo absurdních úvah bych rád uvedl aspoň jeden konkrétní příklad: solární baroni připravili české hospodářství o asi 200 miliard," řekl. Tento problém, který nazval největším tunelem v českých ekonomických dějinách, hodlá řešit intenzivní spoluprací například s ředitelem BIS, nejvyšším státním zástupcem, prezidentkou Energetického regulačního úřadu a dalšími odborníky.
Zeman představil své priority, které by chtěl prosadit. Jako první zmínil majetková přiznání. Především by je měli předkládat vysocí policejní důstojníci, úředníci, soudci, tedy ti, kteří podle prezidenta mohou být v pokušení za úplatu ovlivnit nebo alespoň zpomalit trestní proces.
Česká republika podle Zemana žije na dluh, ať se jedná o stát nebo domácnosti, na úkor investic. "Žádný politik nebude hlasovat pro investice. Proto je to prezidentské téma, protože jako přímo zvolený prezident se nemusím ohlížet na politické strany, ani nalevo nebo napravo," prohlásil Zeman. Podporuje zvýšení korporátní daně, která je i na sousedním Slovensku vyšší, ale odmítá návrhy opozice, aby se prostředky získané zvýšením daní rozpustily v sociálních dávkách. Získané prostředky podle něj patří do investic - do zdravotnictví, školství, tam kde je vysoký multiplikační efekt.
Změna volebního zákona je třetí a podle prezidentových slov i jeho nejobtížnější úkol. "Všechny strany trpí personální prázdnotou. Na volitelných místech se vyskytují osoby 'no name'," konstatoval s tím, že změna volebního zákona by měla do politiky přivést osobnosti. K tomu mají vést tři opatření: snížení preferenčního procenta na kandidátkách, zvýšení počtu volebních krajů na 36 a zavedení panašování, pravidla, aby si volič mohl vybírat kandidáty z více kandidátek. "Pokud jste si jisti, že máte osobnosti, nemáte se čeho bát," vyzval partaje Zeman.
K zahraniční politice
Zeman dle svých slov považoval za nutné sejít se s vládou, protože považuje za nežádoucí existenci dvou nebo tří zahraničních politik. Zároveň shrnul svůj postoj k integraci do EU, v jejímž jádru by Česko rád viděl. Dokonce by uvítal přijetí eura v období pěti let. Přiznal však, že sám odmítá nesmyslná bruselská opatření jako například zákaz žárovek nebo kvóty pro ženy.
V parlamentu se také poprvé vyjádřil k zahraniční politice. Zeman na rozdíl od opozice nebo vlády je pro vysílání vojáků do zahraničí, chystá se navštívvit českou misi v Afghánistánu. Těžiště zahraničí politiky vidí v ekonomické diplomacii, nutná kvalifikace velvyslance se podle zemana dá charakterizovat v pěti bodech: vysokoškolské vzdělání ekonomického směru, jazykovou vybavenost, znalost země, do níž je vyslán, schopnost podpory exportérů a nacházení trhů. Také by měl umět nalákat investice z těchto zemí, což je základem pro ekonomickou diplomacii. "Nejsem si jist, jestli by koncert Pussy Riot v Černínu mohl tyto nedostatky nahradit," prohlásil.
Svou podporou ekonomické diplomacie Zeman vysvětloval přetrvávající rozpory mezi ním a ministerstvem zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). O něj se také během vyjádření několikrát "otřel". Část poslaneckého klubu Schwarzenbergovy strany v té chvíli na protest proti osobnímu útoku opustila jednací sál. "Jsem připraven všechna pravidla parlamentní demokracie respektovat. Neočekávejte však ode mě, že budu úředník, který bude po přečtení bezmyšlenkovitě všechno podepisovat. Nebudu strojem na podpisy, který si ty klotové rukávy navleče, podepíše listiny, a potom usne, tak jste si měli zvolit někoho jiného," neodpustil si rýpnutí do Schwarzenberga.
Prozradil poradce
Prezident též doplnil svůj tým poradců o Jaroslava Hanáka, který bude zodpovídat za oblast průmyslu, dopravy a stavebnictví, Hynka Kmoníčka, který bude radit v oblasti zahraniční politiky, a experta na sociální otázky Jaroslava Zavadila. Zemanův tým celkem čítá osm lidí.
Trojice doplní již dříve známou pětici osobností v poradním sboru. Patří mezi ně bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD), jež se bude věnovat oblasti justice a spravedlnosti, nebo bývalý ministr financí Jiří Rusnok (ČSSD), který se zaměří na finanční otázky. Se zemědělstvím bude radit bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba a ke vztahům s podnikateli má přispívat místopředseda SPOZ Martin Nejedlý. Tým povede prezidentův kancléř Vratislav Mynář (SPOZ).
Zapsal se do pamětní knihy
Prezident se před schůzkou s předsedkyní dolní komory zapsal i do historické pamětní knihy. "Přeji Poslanecké sněmovně, aby byla dílnou moudrosti, nikoliv místem hádek," napsal Zeman do vzácného dokumentu, v němž první zápis v roce 1919 učinil prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Vedle svého předchůdce ve funkci Václava Klause se stal Zeman druhým politikem, který se do pamětní knihy zapsal jako prezident i předseda Poslanecké sněmovny. V této funkci tak Zeman učinil v roce 1998. Tehdy do knihy napsal: "Kniha je moudrost mimo nás. Chceme-li se stát moudrými, je dobré trávit svůj čas v knihovnách."
Zemanův předchůdce Václav Klaus vystoupil ve sněmovně během deseti let v prezidentské funkci třikrát.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.