Zeman se ohledně Peroutky začal odkazovat na Wikipedii

Domácí
29. 4. 2015 14:20
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman.

Pátrání po článku Hitler je gentleman, který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi, musí skončit do konce června, aby se to zbytečně neprotahovalo, prohlásil Zeman na setkání s lidmi v Milovicích na Nymbursku při své návštěvě Středočeského kraje. Zopakoval, že článek kdysi viděl na vlastní oči.

"Článek Hitler je gentleman jsem na vlastní oči četl, a pokud mě vlastní oči neklamou, tak tento článek existuje. Ve volném čase po něm pátrá můj tiskový mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že toto pátrání musí skončit do konce června, aby se to zbytečně dlouho neprotahovalo," odpověděl prezident na dotaz, jak dlouho hledání článku ještě potrvá.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holocaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky však Peroutka nikdy článek s tímto názvem nenapsal. Sdružení Ferdinanda Peroutky vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

Zeman se na jedné straně několikrát vyznal k obdivu k Peroutkovi, ale nyní současně říká, že tento novinář publikoval víc sporných textů. Hrad již zveřejnil některé články, které považuje za kontroverzní. Za jeden z nich přitom podle kritiků Peroutka skončil v koncentračním táboře. Prezident podotkl, že tento článek byl napsán v dubnu 1939 a Peroutka přitom publikoval až do září 1939, kdy byl s mnoha dalšími jako takzvaný národní rukojmí v souvislosti s vypuknutím druhé světové války internován v koncentračním táboře.

"A jak uvádí Wikipedie, abych si nevymýšlel, tato internace nebyla podobná standardnímu umístění v koncentračním táboře a nemá žádnou souvislost s jeho článkem, jinak by nemohl publikovat klidně dál několik dalších měsíců. Má souvislost s vypuknutím druhé světové války," prohlásil prezident.

Hrad v posledních dnech zveřejnil již pět článků, které považuje za kontroverzní. Jako poslední na hradní web Ovčáček umístil text z Lidových novin z července 1939.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzval Zemana, aby Ovčáčka kvůli postupu v souvislosti s Peroutkou odvolal. Mluvčího kritizoval i předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Ovčáčkovi na Facebooku napsal, že mu je z "kauzy Peroutka" nevolno.

Dílo novináře, spisovatele, dramatika a kritika Ferdinanda Peroutky se stalo součástí zlatého fondu českého politického myšlení a publicistiky. Za první republiky řídil kulturně politickou revui Přítomnost a přispíval do různých periodik v čele s Lidovými novinami. Za okupace odmítl spolupráci s gestapem a byl až do konce války vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Po osvobození řídil jako šéfredaktor Svobodné noviny a týdeník Dnešek, věnoval se vlastní literární tvorbě a stal se poslancem Národního shromáždění za národní socialisty. Po komunistickém puči v roce 1948 autor monumentálního historického díla Budování státu emigroval, pak se usadil v USA. Byl jedním ze zakladatelů a do roku 1961 vedoucím českého vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kubeš Slavomír

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ