Prezident Miloš Zeman bude v květnových evropských volbách volit sociální demokraty. Řekl jim to dnes na sjezdu v Hradci Králové. Uvedl, že to považuje za svůj dárek straně. Doufá, že jako etablovaná strana ČSSD získá v hlasování důstojné místo a nenechá se zahanbit novými subjekty, například Piráty.
Zeman také v Hradci Králové zpochybňoval současné nízké preference sociálních demokratů. Uvedl, že výzkumníky veřejného mínění považuje za obchodníky s deštěm. ČSSD může podle prezidenta spoléhat na široký okruh voličů, který vedle zaměstnanců zahrnuje také důchodce. Na tuto většinu podle něj ČSSD zapomínala, když dávala přednost liberálním voličům.
Hamáček chce ČSSD modernizovat
Předseda sociálních demokratů, vicepremiér Jan Hamáček doufá, že šest set delegátů hradeckého sjezdu ČSSD v pátek odpoledne podpoří návrh nových stanov. Mají stranu modernizovat a zrychlit její rozhodování. "Umožňují elektronickou komunikaci, rychlejší a pružnější rozhodování. Nové předsednictvo bude akceschopnější než ústředí výkonný výbor a obecně možnost elektronické volby a komunikace je správnou cestou," řekl krátce před zahájením jednání v Kulturním domě Střelnice novinářům. Chce také, aby ze sjezdu vzešlo nové, jednotné předsednictvo.
Autor nových stanov Martin Netolický novinářům řekl, že páteční a sobotní volba nového vedení se uskuteční ještě podle současných pravidel. Bude tak platit i kvóta pro zastoupení žen v předsednictvu, delegáti budou muset do nejužšího vedení zvolit alespoň jednu ženu. Nejvíc nominací má ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Hamáček bude svou funkci obhajovat v pátek odpoledne po ukončení diskuse o stanovách. Novinářům nechtěl prozradit, jaký percentuální výsledek by považoval za úspěch. Protikandidáta nemá. Nezopakoval ani, koho by chtěl v nejužším týmu. "Je strašně důležité, aby to byl jednotný tým a aby se nám podařilo modernizovat stranu, to znamená změna stanov," uvedl. Doplnil, že nicméně platí, co dosud říkal. Do vedení by si přál podle nedávných vyjádření dosavadního místopředsedu Romana Onderku či ministra zahraničí Tomáše Petříčka a Maláčovou.
Prezident Miloš Zeman sociální demokraty nabádá, aby se neorientovali na liberální voliče. Hamáček naopak míní, že největší úspěch strana sklízela v době, kdy byla otevřena oběma typům voličů ČSSD.
Bývalý první místopředseda ČSSD Jiří Zimola při příchodu uvedl, že si rád vyslechne názory kolegů na další směřování strany a nové vedení bude respektovat. "Očekávám, že to bude vedení na celé dva roky a že se vedení podaří odrazit se od politického dna, na kterém s ohledem na bývalé výsledky zcela jistě jsme, a že ČSSD čekají lepší zítřky," řekl.
Do vedení Zimola podpoří bývalou mluvčí ČSSD a také vlády Lucii Orgoníkovou, byť ji nepovažuje za vyslankyni platformy Zachraňme ČSSD. "Jsem rád, že právě Lucka Orgoníková se ztotožňuje s názory lidí, kteří na setkáních platformy vystupují, a že ji můžeme považovat za někoho, kdo bude tyto názory, pokud bude zvolena, interpretovat v orgánech strany," uvedl Zimola.
Ohledně návrhu nových stanov soudí, že mohly být i razantnější, současné stanovy jsou podle něho velmi nepružné. Kritizoval však, že se návrh neprojednával na žádné krajské konferenci ani místní schůzi. "Řadoví členové o stanovách nevědí vůbec nic," dodal.
Hamáček označil případné zásahy superhrubé mzdy za riziko
Zrušení superhrubé mzdy v pátek předseda sociální demokracie a vicepremiér v menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD Jan Hamáček označil za velké riziko. Novinářům v Hradci Králové při sjezdu strany řekl, že jde zatím pouze o diskusi uvnitř koaličního ANO. Návrh podle něj znamená zátěž pro zaměstnance a firmy. O věci chce diskutovat na koaliční radě 17. března.
"Tak, jak to vnímám, tak v tom hnutí ANO nemá jasno. Já bych to pokládal za velké riziko, není možné přenést zátěž, kterou má stát, na zaměstnance a firmy. Vůbec mi to neladí s oznámenou taktikou hnutí ANO ulehčovat nebo uvolňovat prostor živnostníků," řekl Hamáček.
Plány ANO předpokládají, že zrušením superhrubé mzdy se daň z příjmu sníží ze současných reálných 20,1 procenta na 15 procent. Zdravotní pojištění by se zvýšilo ze 4,5 na 8,2 procenta, aby pokrylo stomiliardový výpadek. Stát by zároveň přestal platit pojištění za své pojištěnce, což jsou především děti a důchodci.
Před zásahem do superhrubé mzdy varoval na sněmu také předseda Českomoravské konfederace odborových svazu Josef Středula. O nápadu ANO mluvil jako o ohrožení systému zdravotního pojištění a zdraví obyvatel. Uvedl, že pokud by nezaměstnanost stoupla o procentní bod, výpadek zdravotního pojištění by činil šest miliard korun. "Tento úmysl poškozuje všechny z nás," prohlásil Středula. Žádal ČSSD, aby nápad hnutí ANO odmítla.