Tuny léků
Polská chřipka, české piko. Pašuje se jako za starých časů
26.10.2014 15:15 Reportáž
Na polsko-české hranici se pašuje jako za starých časů. Nelegálně přes ni putují tuny léků proti nachlazení, z nichž se v českých laboratořích vyrábí pervitin pro konzumenty z celého světa. Kšeftu vynášejícímu stamiliony korun přitom čelí jen pár hlídek celní kontroly.
Za posledních deset let celník Jiří Bartl vycvičil několik služebních psů. Umějí najít kartony cigaret, marihuanu nebo kokain, i když jsou důmyslně ukryté třeba v plechovém kontejneru v kamionu anebo v nárazníku osobního auta. Specializaci inteligentních zvířat musel Jiří Bartl v nedávné době rozšířit. Začal je systematicky trénovat ve stopování prášků proti kašli, které se běžně prodávají v polských lékárnách.
Tablety proti nachlazení se staly vyhledávanou výchozí surovinou pro výrobu nejoblíbenější české tvrdé drogy - pervitinu. Sada skleněných baněk, několik dostupných chemikálií a vařič: v tuzemsku se takto jednoduše vyrobí kolem šesti tun pervitinu ročně. Většina z celkového objemu pochází právě z tablet z Polska, kde se dají pořídit levně a prakticky v neomezeném množství. Pro producenty na první pohled krotkých léčiv i výrobce tvrdých drog je to skvělý a dobře fungující byznys, který se na otevřené hranici nedaří držet pod kontrolou.
Loupání v lese
"Bílý pick-up, podívejte se na něj," ozývá se z vysílačky celníka Jiřího Bartla. Za několik minut už pick-up odstavený u krajnice kousek za přechodem Golinsk v broumovském výběžku očichává služební pes. Úložný prostor, blatníky, nárazníky. Bezvýsledně. Řidič v zablácených holínkách výjev netrpělivě pozoruje a mžourá do podzimního slunce.
Úspěšnost kontrol není oslnivá. Pašované léky se zdejší královehradecké hlídce podaří odhalit zhruba jednou za týden. Většinou jde jen o malé dávky (v průměru okolo osmi set tablet), protože výrobci drog promyšleně snižují riziko zabavení kontrabandu a posílají jej po menších zásilkách prostřednictvím velkého množství "pendlerů". I způsoby pašování jsou stále rafinovanější. Nedávno služební pes objevil rozpuštěné léky v neprůhledné PET láhvi. "Frajer říkal, že má žízeň a jenom si tak trochu upíjí," říká padesátník Jiří Bartl. "Ale už většinou poznám, když člověk kecá."
Léky na nachlazení jsou pro výrobu pervitinu vhodným výchozím materiálem, protože obsahují pseudoefedrin. Ten neléčí, jen potlačuje příznaky. Nemocný s pár miligramy látky v těle se hned cítí líp. V minulosti byla léčiva s pseudoefedrinem dostupná i v Česku. V roce 2010 se země střední Evropy (včetně Česka) dohodly, že prodej těchto léků budou regulovat a prostředky se stimulanty dostanou pacienti jen na předpis. Polsko se k dohodě nepřipojilo. Prodej neomezilo, a české vařiče hladové po drogové materii tak nepřímo pozvalo do svých lékáren.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 27. ŘÍJNA 2014.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.