České zdravotnictví je nyní díky poplatkům v dobré kondici. Alespoň takový názor se snažil prosadit první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr na semináři pro lékaře a ředitele nemocnic. Poslankyně za lidovce Michaela Šojdrová oponovala: "Zdravotnictví může fungovat, pokud bude hrazené z veřejného pojištění i ze spoluúčasti pacientů," řekla.
"Pojišťovny jsou zásluhou poplatků ve finančním přebytku a to je dobře," řekl Šnajdr. Podle něj se díky tomu mezi lety 2006 až 2008 zvýšil více než o sto procent počet těžce nemocných pacientů, kteří dostali tu nejlepší a nejdražší péči. "Pojišťovny na to měly, protože poplatky dorovnaly ztrátu v resortu," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Rebelové nechají důchodce u lékaře platit
"Nechceme se dostat zpět do období, kdy jsme určovali, kdo se bude léčit, a kdo ne, protože na všechny nebyly peníze," zdůraznil.
Poslankyně Šojdrová souhlasí především s poplatkem za pobyt v nemocnici, u ostatních váhá. "Změny by měly probíhat pomalu, aby pacienti měli čas přijít na to, že platit třicet korun u lékaře je pro ně dobré a má to smysl," řekla. Kromě toho se jí líbí současná situace, kdy je zdravotnictví hrazené jak z veřejného pojištění, tak ze spoluúčasti pacientů. "Sněmovna by proto neměla schvalovat zákony, které výrazně změní české zdravotnictví," dodala.
Lékaři a ředitelé nemocnic vidí jako nejpotřebnější věc ve zdravotnictví stanovení standardu, který určí, co budou mít lidé hrazené z veřejného zdravotního pojištění, a co už ne. S tím souhlasila i Šojdrová. "Společnost je diferencovaná a musí se stanovit základ, ze kterého budeme vycházet," řekla. S náměstkem se však shodli, že na takovém standardu je ještě třeba pracovat.
V prosinci loňského roku ale opozice ve sněmovně prosadila zrušení všech poptlatků. Debatě o spoluúčasti se proto věnoval také zdravotnický výbor Senátu, který bude příští týden o poslaneckém návrhu hlasovat. Podařilo se mu schválit pozměňovací návrhy zákona, které by podle něj měly putovat do sněmovny k novému projednání. Už od 1. února však kraje, kde vládne sociální demokracie, převedou povinnost platit poplatky od pacientů na své vlastní kasy. Prvním krajem, který tento krok udělal už v lednu, byl Středočeský v čele s hejtmanem Davidem Rathem.
K TÉMATU: Krajské nemocnice, kde nebudou pacienti platit poplatky
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, ČTK