Poplatky za pobyt novorozenců v porodnici se už brzy přestanou vybírat. Platit u lékaře, v nemocnici či za recept nebudou ani dárci orgánů, obyvatelé ústavů a lidé, kterým léčbu nařídil soud. Prezident Václav Klaus dnes podle svého mluvčího Radima Ochvata podepsal novelu, která poplatky u vybraných skupin ruší. Hradit se přestanou hned poté, co norma vyjde ve sbírce zákonů.
Zavedení poplatků je součástí vládní reformy financí. Od ledna se platí 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici či 90 korun za návštěvu pohotovosti. Pokud lidé na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají jednom roce přes pět tisíc korun, částku nad tento limit jim zdravotní pojišťovna vrátí.
Na zrušení poplatků za novorozence v porodnici a pro vybrané skupiny se počátkem června dohodla vládní koalice. Opozice se nechala slyšet, že bude usilovat o to, aby nemuseli platit třeba ani důchodci a děti do 18 let. Také podle některých koaličních poslanců by od placení měl být osvobozen širší okruh lidí. Předsedové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se zatím shodli na tom, že od ledna 2009 by měl parlament zbavit poplatků děti do šesti let a u dětí do 15 let by se měl snížit limit pro vracení peněz z 5 tisíc na tři tisíce korun.
Poplatky zabraly
Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka regulační poplatky ale fungují dobře, omezily nadužívání péče a umožnily přesměrovat peníze do drahé léčby vážných nemocí. Ministr již dříve uvedl, že Češi chodili k lékaři dvakrát častěji než lidé v jiných zemích EU, se zdravím na tom přitom hůř nejsou. Za letošní první tři měsíce podle údajů ministerstva ubylo návštěv u ambulantních specialistů o 28 procent, na pohotovosti o 45 procent. Průměrná doba pobytu v nemocnici se zkrátila o desetinu.
ČTĚTE TAKÉ: Senát se umoudřil. Novorozenci platit nebudou
Na poplatcích se vybralo v prvním čtvrtletí 1,03 miliardy korun. Pojišťovny ušetřily i na levných lécích, které si teď lidé raději sami koupí. Podle Julínka se tak od ledna do konce března do nákladné léčby přesunulo celkem zhruba 2,62 miliardy.
Zrušení poplatků schválila sněmovna i Senát. Horní komoře to však její zdravotní výbor nedoporučil a navrhoval poplatky kvůli dobrým výsledkům zachovat. Přestože s tímto názorem ministr souhlasil, vyzval senátory k tomu, aby pro zrušení poplatků pro novorozence a další skupiny zvedli ruku. Připomněl dohodu vládních stran o zrušení poplatků a křehkost celé koalice. Zrušení placení prosazovali hlavně lidovci a zelení. Politici ze sociální demokracie uvedli, že až se vrátí do vlády, systém změní. Poplatky prý buď zredukují, nebo úplně zruší.
Foto: archiv Týdne, Robert Sedmík