Poslanci mohou zaměstnat celé příbuzenstvo. Zákaz se nechystá

Domácí
10. 5. 2013 18:50
Poslanec Stanislav Huml zaměstnal dceru jako svou asistentku.
Poslanec Stanislav Huml zaměstnal dceru jako svou asistentku.

Až devadesát politiků ze sousedního Bavorska čelí skandálu kvůli zaměstnávání příbuzných. Svým kolegům v Praze mohou jen závidět. Dát manželce nebo manželovi místo asistenta nepředstavuje v Poslanecké sněmovně nic zakázaného. Přijetí striktních pravidel vázne na odporu většiny stran, zjistily Hlavní zprávy TV Barrandov.

Předseda bavorského kabinetu Horst Seehofer nařídil všem vládním politikům, aby vrátili peníze, které svým příbuzným vyplatili z veřejných peněz. Zaměstnávali je na místech asistentů či náměstků. Jejich plat v přepočtu dosahoval až 135 tisíc korun měsíčně. To teď končí.

Poslanec Tomáš Úlehla (ODS) zaměstnává ve sněmovně svou manželku.Asistenti českých poslanců berou čtyřikrát méně. Nikomu příliš nevadí, že zákonodárci na tato místa občas dosadí někoho z rodiny. Například poslanec ODS Tomáš Úlehla dal ve sněmovně práci své manželce Pavle. Občanští demokraté mu ale nebudou nařizovat, aby ji propustil a vrátil peníze.

"Já bych neřekl, že to je úplně něco zásadně nepřijatelného," uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. "V mnoha případech manželka funguje možná jako ideální sekretářka. Já to nedovedu posoudit, nikdy jsem své příbuzné nezaměstnával. Představa toho, že bychom to zakázali je skoro v rozporu s principy právního státu," dodal.

Sociální demokraté na začátku volebního období podepsali kodex, který jim zaměstnávání rodinných příslušníků zakazuje. Jejich řady ovšem rozšířil bývalý poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml, který dal práci své dceři Tereze. ČSSD ale jeho rozhodnutí nezvrátila.

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc připomíná kodex, který socialistickým zákonodárcům zakazuje zaměstnat rodinné příslušníky."Tohle je věc, o které jsme s panem poslancem mluvili. Nicméně kodex byl přijímaný na počátku období a byl platný pro poslance zvolené za sociální demokracii. Pan poslanec Huml za ni zvolen nebyl. Rozhodl se kodex nepřijmout," uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Zákaz zaměstnávat rodinné příslušníky platí například v britském parlamentu. Shodli se na něm před lety i poslanci zemského sněmu v Mnichově, ale zároveň si stanovili neohraničené přechodné období, které nyní končí. Této praxi se snažil zamezit i Evropský parlament a před pěti lety přijal výzvu, která má europoslance od rodinných vazeb v práci odradit.

Poslední pokus učinit něco podobného podnikla ČSSD na začátku tohoto volebního období. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek se snažil, aby kodex přijaly všechny politické strany. "Nestalo se tak a mě to mrzí. Na druhou stranu jde o rozhodnutí každého poslance, který musí nést odpovědnost před voliči a také vlastní stranou," řekl Tejc.

Autor: - men - Foto: Jan Schejbal, Jakub Stadler, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ