Poslanec, který řídil opilý, k soudu nepřišel
20.05.2008 12:05 Aktualizováno 20.05. 13:26
Poslanec Ondřej Plašil (ODS), který podle žalobců loni řídil opilý, si nevyzvedl soudní obsílku a nedorazil k odvolacímu řízení. Středočeský krajský soud tak jednání odročil na 3. června.
Kutnohorský okresní soud Plašilovi v březnu uložil pokutu 20 tisíc korun a čtrnáctiměsíční zákaz řízení. Poslanec, který s obviněním nesouhlasí, se na místě odvolal.
K dnešnímu jednání ovšem nepřišel. "Obžalovaný nedorazil, doručení (obsílky) není vykázáno," konstatovala předsedkyně senátu Helena Rudá. "Ani si nesedejte, bude se odročovat," dodala pak směrem k přítomným. Jeho advokát poslancovu nepřítomnost vysvětloval tím, že o jednání nevěděl. "Když si nevyzvedává poštu...," reagovala soudkyně. Právní zástupce dodal, že svého klienta o termínu líčení informoval v pondělí, Plašil je podle něho ale pracovně vytížen. Schůze sněmovny v úterý není, zasedají poslanecké kluby a sněmovní výbory.
"Mám u sebe výzvu k vyzvednutí zásilky, která je platná do čtvrtka," řekl serveru TÝDEN.CZ poslanec Ondřej Plašil. "Není pravda, že si nevyzvedávám poštu. Spíš mi ze soudu poslali oznámení pozdě," reagoval na výtku soudkyně.
Současný systém doručování soudních obsílek dlouhodobě kritizuje Plašilův stranický kolega - ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ministerstvo proto například v novele občanského soudního řádu navrhuje zavedení povinné doručovací adresy, což má zamezit protahování civilních sporů. Poslanecká sněmovna novelu schválila koncem dubna v prvním kole projednávání.
Policisté poslanci podle spisu naměřili loni v srpnu při kontrole před Žandovem na Kutnohorsku 1,24 promile alkoholu v krvi. Poslanec ale výši zjištěného alkoholu zpochybňuje. Před prvoinstančním soudem řekl, že ten den odpoledne vypil dvě piva. Tomu podle něho naměřený zbytkový alkohol neodpovídal. Zjištěný alkohol vysvětloval tím, že se mu při noční cestě udělalo nevolno a kvůli špatnému pocitu v ústech použil ústní sprej. Kutnohorský soud označil jeho výpověď za účelovou, v dřívějších výpovědích o tom prý nemluvil.
Plašil se vyšetřování nebránil a sám požádal kolegy, aby ho zbavili poslanecké imunity. Soud mu pak uložil trestním příkazem pokutu 20 tisíc korun a čtrnáctiměsíční zákaz řízení, poslanec ale proti rozhodnutí podal odpor. Konalo se tak hlavní líčení, ve kterém prvoinstanční soud dospěl k stejným závěrům.
Plašil před soudem také poukazoval na rozpory ve výpovědích svědků - policistů. Jeden z nich tehdy o Plašilově údajně riskantní jízdě informoval operační středisko a přivolal policejní hlídku. Sám byl v civilu a zasáhnout se prý neodvážil. Poslancovo auto prý jelo pomalu, ale ze strany na stranu a on se ho bál předjet.
Přivolaná hlídka našla Plašilovo auto odstavené a s rozsvícenými světly u krajnice před Žandovem. Podle policistů poslanec předložil doklady, nebyl agresivní, nejevil známky opilosti, na nevolnost si nestěžoval. Dechové zkoušce se podrobil, lékařské vyšetření ale odmítl. Zdůvodnil to strachem z odběru krve.
Plašil není jediným poslancem ODS, který měl problém s alkoholem za volantem. Jeho stranického kolegu Davida Šeicha přistihla předloni v listopadu policie v Brně, jak řídí pod vlivem alkoholu. Byl za to potrestán čtrnáctiměsíčním zákazem řízení a pokutou 45 tisíc korun.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.