Jednou z možností, jak zajistit poštovní služby v menších obcích, může být poštovní přepážka v místních prodejnách. Česká pošta proto nyní jedná o spolupráci s blíže neurčenou sítí těchto prodejen. Řekl to šéf pošty Petr Sedláček. Poté doplnil, že jde o jeden z trojice řetězců Flop, Coop a Žabka.
Pošta by tím ušetřila náklady na provoz vlastní kamenné pobočky a zároveň zachovala pro obyvatele službu v místě jejich bydliště. Proti nápadu s poštou v obchodě nic nenamítá ani Svaz měst a obcí. Podle jeho místopředsedy a starosty Čermné nad Orlicí Josefa Bezdíčka by se díky tomu mohly udržet i prodejny, které příliš neprosperují a hrozí jim zánik.
ČTĚTE TAKÉ: Langer zavelel: Nedovolím zrušit malé pošty
Chcete zachránit svoji poštu? Zkuste sepsat petici
Náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček nastínil celkem tři alternativní modely, podle kterých by mohly malé pošty v budoucnu fungovat. Vedle propojení pošty se soukromými obchody, kde by se první vlaštovky mohly objevit již v lednu, jde především o takzvané mobilní doručování, případně spolupráci pošty a úřadu místní samosprávy.
Pojízdné pošty nyní podnik testuje v pilotním projektu ve 178 obcích, kde se podle záměrů bývalého ředitele pošty Karla Kratiny měly kamenné pobočky zrušit. Oproti běžnému pošťákovi v autě jde podle Sedláčka o "vyšší formu mobilní pošty". Kromě listovních služeb nabízejí mobilní pošty například i služby peněžní.
ČTĚTE TAKÉ: Pošta zveřejnila seznam poboček, které zruší
Zároveň s pojízdnou poštou fungují i kamenné pobočky. "Necháváme občany hlasovat," řekl Sedláček. Žádná pošta se podle něj nebude rušit bez dohody s místní samosprávou. Podle Bezdíčka by naopak místo rušení mohlo dojít ke zlepšení služeb, například k prodloužení otevírací doby.
O formě poštovních služeb na venkově chtějí obě strany dále jednat, příští setkání je plánováno na leden.
Foto: archiv Týdne